Rajd Świętego Mikołaja. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

02.12.2022 14:53|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Zjawisko Rajdu Świętego Mikołaja zostało zaobserwowane przez inwestorów z Wall Street, którzy określali w ten sposób zauważalne wzrosty cen akcji na tydzień przed Bożym Narodzeniem do tygodnia po święcie 2 stycznia. Wydaje się, że spowodowany on jest dwoma czynnikami.

Wzrostem przychodów spółek, co wynika ze zwiększonych wydatków przed okresem świątecznym, oraz kończeniem się roku rozliczeniowego i zamykaniem transakcji w celach optymalizacji podatkowej przez fundusze. Czy i w tym roku spotkamy się z tym zjawiskiem oraz na jakich walorach moglibyśmy je zaobserwować?

”W tym roku nie będzie Mikołaja”?

Jak pokazała analiza Bank of America: “Chociaż nie ma gwarancji, że rynek zakończy się zyskiem podczas całego okresu rajdu, S&P 500 (US500) był dodatni przez prawie 79% czasu w tych dniach od 1928 roku, ze średnim zyskiem 1,7 proc.”. Od roku 2000 największy wzrost w tym okresie na indeksie S&P 500 wyniósł 7,4 proc., a najgorszy -3 proc. Pozytywne wyniki pojawiły się w ponad 75 proc. przypadków.

Na podstawie danych z ostatnich 10 lat chcąc oszacować cenę przy średnim wzroście indeksu S&P 500, dla tego zdarzenia moglibyśmy się spodziewać wartości w okolicach 4142 pkt. Dla maksymalnego spadku około (-3 proc.) 3948 pkt, a dla wzrostu (7,4 proc.) około 4371 pkt.

Obecne zacieśnianie polityki monetarnej przez FED (System Rezerwy Federalnej), za pomocą podnoszenia stóp procentowych i zwiększania tym kosztów kredytu dla firm mogą dawać negatywne sygnały względem rynku. Jak podaje zespół ds. alokacji aktywów Citigroup: „W tym roku nie będzie Mikołaja. Biorąc pod uwagę, że piwot Fed jest na razie wykluczony, uwaga pozostałych byków powoli przesuwa się na to, czy średnioterminowi inwestorzy i poprawa sezonowości w listopadzie/grudniu mogą poprawić perspektywy akcji. Wątpimy w to.”, dodając do tego: „Rajd pod koniec roku zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze rynek radził sobie pod koniec roku. Tylko wtedy, gdy zwroty od stycznia do października były silne, rajd na koniec roku był możliwy”.

Rajd Świętego Mikołaja na innych rynkach

Dla niemieckiego indeksu DAX (DE40), jak podaje Quantified, strategies od 2000 roku wzrósł w tym okresie 71 proc. razy, ze średnim wzrostem o 1,81 proc. Biorąc za bazę poziom indeksu 14500 pkt, to wynik wyniósłby około 14762 pkt. Należy jednak zaznaczyć wydającą się wyjątkowo ciężką sytuację na rynkach europejskich związanymi z bezpośrednimi konsekwencjami wojny na Ukrainie. Pozytywniej może nastawiać jednak luźniejsza polityka monetarna względem tej w Stanach Zjednoczonych, ale zagrożeniem okazać się może wysoki współczynnik 3-miesięcznej korelacji (zależności) między indeksem DAX, S&P 500, który wynosi 0,86. Może obrazować to wysoką zależność tych rynków.

Czego możemy się spodziewać?

Patrząc na wcześniej przedstawione dane i sytuację makroekonomiczną, wydaje się, że w obecnym roku prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanego zjawiska jest znacząco mniejsze względem lat rozwoju gospodarczego. Dlatego wyniki indeksów S&P 500 oraz DAX, zdaje się, że mogą przynieść nieliczne, bądź znacznie gorsze wyniki od względem statystycznego roku.


Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 gru 2022 15:15

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 28.11-01.12.2022

1 gru 2022 9:22

Powell i Chiny wsparły ryzykowne aktywa?

30 lis 2022 12:56

Elon Musk rzuca rękawicę producentowi iPhone'ów. O co chodzi w tym konflikcie i kto może na nim zarobić?

30 lis 2022 9:16

Inflacja i Powell w centrum uwagi

29 lis 2022 13:14

Na co można zwrócić uwagę w obliczu zmieniającej się sytuacji w Chinach? Przegląd ETF-ów

29 lis 2022 9:46

Odreagowanie na rynkach. Dolar ponownie traci?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.