Insiderzy sprzedają akcję Texas Instruments. Co to może oznaczać?

05.12.2022 12:02|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Przez 12 minionych miesięcy osoby powiązane bezpośrednio z producentem półprzewodników ze Stanów Zjednoczonych Texas Instruments (TexasInst) sprzedały akcje o łącznej wartości ponad 6,9 mln USD. Największy udział miał w tym prezes Richard Templeton, który pozbył się udziałów o wartości 5,9 mln USD. Co to może oznaczać dla wartości akcji tej spółki? 

Sytuacja sektora półprzewodników 

Od czasu, gdy dowiedzieliśmy się o największym zakupie Warrena Buffetta w III kwartale tego roku, którym był największy producent półprzewodników na świecie Taiwan Semiconductor (TaiwanSemic), zainteresowanie tym sektorem mogło znacznie się zwiększyć. Od tamtego momentu akcje spółki z Taiwanu wzrosły o ponad 30 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, TaiwanSemic, Daily

Z danych portalu MacroMicro wynika, że wielkość nowych zamówień na sprzęty elektroniczne w Stanach zjednoczonych w październiku wzrosła o 6 proc. r/r., a popyt na półprzewodniki wydaje się w dużej mierze uzależniony od tych zamówień. Wielkość rozliczeń za półprzewodniki zwiększyła się w USA o 11,55 proc. r/r., tymczasem globalny popyt spadł o 3 proc. r/r. Stany Zjednoczone są największym pojedynczym odbiorcą tych produktów na świecie, z aż 22-procentowym udziałem w rynku. 62 proc. globalnego popytu zapewnia jednak region Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii). Tu mogliśmy zaobserwować spadek wielkości zakupów o 11,51 proc. r/r. Co może potwierdzać zapowiadane przez wielu analityków spowolnienie dla tego sektora, a szczególnie dla Chin, które wydają się w ostatnich miesiącach zmagać się z problemami pandemicznymi, potęgowanymi przez politykę “zero-Covid”. 

Sytuacja finansowa Texas Instruments

Dane finansowe omawianego producenta półprzewodników mogą sugerować sukces. Przychody w ciągu minionych 9 kwartałów nieprzerwanie zwyżkują, osiągając obecnie wzrost o 12,88 proc. r/r. W tym samym czasie zysk z działalności operacyjnej zwiększyły się o 16,18 proc. r/r. Spółka może pochwalić się też stale rosnącą marżą zysku netto, która obecnie wynosi 44 proc., przy średniej dla sektora na poziomie 35,9 proc., co może potwierdzać przewagę konkurencyjną spółki. Jak podaje analiza Heavy Moat Investments porównująca Texas Instruments do największego producenta półprzewodników w Stanach Zjednoczonych Intela (Intel): “Texas Instruments ma znacznie bardziej oszczędny model biznesowy. Istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma firmami jest to, że TI produkuje chipy analogowe, podczas gdy Intel produkuje chipy cyfrowe. Możemy zauważyć, że Intel wymaga znacznie wyższych nakładów inwestycyjnych niż TI, mimo że TI również zwiększyła nakłady. TI produkowało również znacznie wyższe i rosnące marże, podczas gdy Intel w ostatnich latach odnotował spadek marż ze względu na zmianę modelu biznesowego.” 

Wydaje się, że powiedzenie giełdowe: “istnieje wiele powodów, dla których można sprzedać akcję, ale tylko jeden, by je kupić”. W tym przypadku może mieć zastosowanie.

Co sądzi Wall Street o cenie akcji Texas Instruments?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 32 rekomendacje, a wśród nich przeważają takie o treści: “Trzymaj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 172,39 USD, czyli w okolicach ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 230 USD, a najniższa wynosi 140 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, TexasInst, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 gru 2022 8:05

Rajd ryzykownych aktywów trwa

2 gru 2022 14:53

Rajd Świętego Mikołaja. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

1 gru 2022 15:15

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 28.11-01.12.2022

1 gru 2022 9:22

Powell i Chiny wsparły ryzykowne aktywa?

30 lis 2022 12:56

Elon Musk rzuca rękawicę producentowi iPhone'ów. O co chodzi w tym konflikcie i kto może na nim zarobić?

30 lis 2022 9:16

Inflacja i Powell w centrum uwagi

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.