Cisza przed burzą na indeksie S&P 500, czyli czym jest indeks strachu?

08.12.2022 11:21|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

“S&P 500 może w najbliższym czasie przebić poziom 3 600 pkt, ponieważ spółki obniżyły prognozy zysków na rok 2023” - powiedział David Kostin, główny strateg ds. akcji w Goldman Sachs. Oznaczałoby to spadek głównego indeksu S&P 500 o ponad 8%. Jak można by wykorzystać potencjalny wzrost zmienności?

Indeks strachu

Instrumentem oceniającym zmienność dla indeksu S&P 500 (US500) w ciągu najbliższych 30 dni jest CBOE Volatility Index (VIX). Jego wartość określana jest na podstawie wyceny opcji na ten indeks. Przypomnijmy jednak, jakie są możliwe opcje. Istnieją instrumenty pochodne, które dają nabywcom możliwość zakupu opcji CALL (lub w przypadku opcji PUT - sprzedaży) po określonej cenie w przyszłości instrumentu bazowego. Co ważne, notowania opcji call i put są wyceniane niezależnie. Ze względu na to, że historycznie największe poziomy wspomniany wskaźnik osiągał w momentach największych spadków, zwykło się go określać mianem indeksu strachu.

Źródło: Conotoxia MT5, VIX, Weekly

Indeks strachu osiągnął szczyt podczas kryzysu na rynku nieruchomości w 2008 r. - około 60 punktów i podczas kryzysu pandemicznego w 2020 r. - około 80 punktów. Obecnie jego wartość oscyluje w okolicach rocznych minimów, na poziomie ok. 20 pkt. 

Teoretycznie wartość indeksu strachu może rosnąć przy gwałtownych ruchach (niezależnie od kierunku), a przy powolnych zmianach indeks może osiągać niższe wartości. Zgodnie z tym, spadek indeksu S&P 500 o ponad 17% od początku roku nie spowodował znacznych wzrostów indeksu strachu.

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Weekly

ETFy na indeks VIX

Długoterminową alternatywą dla inwestycji w indeks Fear są ETF-y replikujące jego ruchy. Wydaje się, że należy zachować szczególną ostrożność w tego typu inwestycjach ze względu na ich skomplikowaną strukturę i wbudowaną dźwignię finansową. Pierwszym funduszem jest Ultra VIX Short-Term Futures ETF (UVXY), który daje ekspozycję na indeks przy średniej dźwigni finansowej razy 2. Składa się on z krótkoterminowych kontraktów na notowania indeksu VIX. Jeśli chcielibyśmy zawrzeć transakcje w przeciwnym kierunku, to firma ProShares oferuję możliwość zainwestowania w fundusz Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY). Składa się on z tych samych kontraktów co poprzednik tylko z przeciwnymi pozycjami.

Źródło: Conotoxia, MT5, UVXY, Weekly

Czego możemy spodziewać się w przyszłości na VIX?

Prognozowanie zmian w indeksie strachu może być trudne i obarczone ryzykiem. Jednak konkretne wydarzenia wywołują specyficzne reakcje rynku. Należą do nich np. publikacje zaskakujących danych, na które inwestorzy zdają się zwracać szczególną uwagę. Obecnie mogą to być: dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, decyzja Fed w sprawie stóp procentowych czy odczyty wskaźnika inflacji. Zaletą indeksu strachu wydaje się jednak to, że w przypadku wystąpienia zmienności po publikacji danych możemy nie martwić się o ich wpływ na szeroki rynek, gdyż wartość indeksu zależy od oczekiwanego tempa zmian.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 gru 2022 13:37

Czego na pierwszy rzut oka nie widać w danych o rynku pracy w USA i jaki może mieć to wpływ na rynek?

7 gru 2022 10:54

Chińskie akcje zdrożały wraz ze zmniejszeniem restrykcji

6 gru 2022 9:28

AUD mocniejszy po decyzji RBA. Fitch ostrzega przed recesją

5 gru 2022 12:02

Insiderzy sprzedają akcję Texas Instruments. Co to może oznaczać?

5 gru 2022 8:05

Rajd ryzykownych aktywów trwa

2 gru 2022 14:53

Rajd Świętego Mikołaja. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.