Czego możemy spodziewać się ze strony BoE i EBC po decyzji Fed?

15.12.2022 11:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po wczorajszej decyzji komitetu ds. otwartego rynku w Stanach Zjednoczonych o podniesieniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., do przedziału 4,25-4,5 proc. mogliśmy zobaczyć wystąpienie Jerome’a Powella, prezesa Fed. Wydaje się, że spowodowało ono spadki na rynkach. Główny indeks S&P 500 (US500) zamknął się wczoraj na minus 0,5 proc. Dziś poznamy decyzję Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Czego możemy się po nich spodziewać?

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Co mówił prezes Fed?

Kluczowe mogły być zapowiedzi dalszych podwyżek stóp procentowych oraz kontynuowanie redukcji bilansu banku centralnego. Jak podał Powell, komentując bieżącą sytuację makroekonomiczną: “...ostatnie wskaźniki wskazują na skromny wzrost wydatków i produkcji. Przyrost miejsc pracy w ostatnich miesiącach był znaczny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Inflacja pozostaje podwyższona, odzwierciedlając brak równowagi podaży i popytu związanego z pandemią, wyższe ceny żywności i energii oraz szerszą presję cenową”. 

Podczas wystąpienia Fed opublikował nowe prognozy wzrostu PKB na lata 2023-2025, a także długoterminowych szacunków stopy bezrobocia i inflacji. Mediana prognoz wzrostu realnego PKB na te lata wynosi odpowiednio 0,5%, 1,6%, 1,8% i 1,8%, a stopa bezrobocia ma wynosić 4,6% w latach 2023-2024 oraz 4,5% w 2025 r. Długoterminowy szacunek stopy bezrobocia pozostał na poziomie 4,0%. Inflacja bazowa (bez uwzględnienia cen surowców i żywności) według szacunków ma wynosić 3,5% w 2023, 2,5% w 2024 i 2,1% w 2025. Mediana dla przyszłych stóp procentowych została podniesiona do 5,1% w 2023, 4,1% w 2024 i 3,1% w 2025.

Czego możemy spodziewać się po decyzji EBC?

Obecnie stopa referencyjna w strefie euro jest na poziomie 2 proc. Przy inflacji CPI na poziomie 10 proc. r/r. Europejski Bank Centralny wydaje się mieć od początku rosnącej inflacji luźniejsze podejście do polityki monetarnej. Obecnie konsensus analityków zakłada podwyżki stopy do poziomu 2,5 proc. Wydaje się to zasadne, zważywszy, na jak wysokich poziomach inflacji jesteśmy. Mogłoby się wręcz wydawać, że na tle wysokich wzrostów cen taka podwyżka może mieć wręcz symboliczny charakter. Na ocenę tego stanu rzeczy musimy jednak poczekać do piątkowych odczytów inflacji CPI, dla których obecnie konsensus analityków wynosi 10 proc. r/r. (bez zmian). 

Patrząc na notowania indeksu DAX (DE40) największej gospodarki europejskiej wydaje się, że wciąż nie widać wśród inwestorów skrajnej zmiany z nastawienia z pozytywnego na negatywne. Niemniej jednak zauważyć możemy odreagowanie. Notowania indeksu spadły na otwarcie o 1 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

Czy Centralny Bank Anglii nas zaskoczy?

Podobnie sytuacja zdaje się wyglądać w Wielkiej Brytanii, gdzie stopa referencyjna  jest na poziomie 3 proc., przy ostatnim odczycie inflacji CPI na poziomie 10,7 proc. Analitycy prognozują, że dziś BoE podniesie stopy procentowe do poziomu 3,5 proc. Jednak w przypadku tej gospodarki mogliśmy zobaczyć delikatny wzrost stopy bezrobocia z ostatnich 3 miesięcy, do poziomu 3,7 proc. co wydaje się wciąż dość bezpieczną wartością, dającą przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki monetarnej. 

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Dec 2022 13:09

Problemy Roblox na tle branży

14 Dec 2022 9:17

Inflacja przestała straszyć? Czas na Fed i pozostałe banki centralne

13 Dec 2022 12:49

Dlaczego ceny paliw w Polsce nie spadają? Analiza polityki Orlenu i Exxon Mobile

12 Dec 2022 13:00

Jak ustawa o badaniach nad marihuaną może wpłynąć na akcje Canopy Growth?

12 Dec 2022 11:29

Tydzień pełen istotnych wydarzeń

9 Dec 2022 14:44

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 05-09.12.2022

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.