Problemy Roblox na tle branży

14.12.2022 13:09|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po drastycznym spadku wartości wydawcy platformy do grania Roblox (Roblox) z poziomu 140 USD do okolic 30 USD (spadek o prawie 80 proc.) cena od ostatnich miesięcy wydaje się utrzymywać w tych okolicach. W tym samym czasie wartość funduszu VanEck Gaming ETF (BJK) spadła o 27 proc. Wydaje się, że ciężko zaprzeczyć rozlewowi krwi na wartościach akcji tej spółki. Dlaczego jednak akcje spółki aż tak mocno potaniały oraz czego możemy spodziewać się w przyszłości?

źródło: Conotoxia MT5, BJK, Weekly

O spółce Roblox

Spółka Roblox jest firmą technologiczną, która zajmuje się tworzeniem i obsługą platformy do gry online. Jej model biznesowy wydaje się o tyle ciekawy, że umożliwia użytkownikom tworzenie i dzielenie się swoimi własnymi grami oraz korzystanie z gier stworzonych przez innych. Platforma Roblox jest popularna szczególnie wśród młodych graczy i oferuje szeroki wybór gier z różnych kategorii, w tym zręcznościowych, przygodowych i edukacyjnych. Spółka zarabia głównie na prowizji od sprzedanych treści stworzonych przez użytkowników na swojej platformie.

Obecnie spółka podaje, że posiada aż 58,8 mln aktywnych użytkowników (wzrost o 24 proc. r/r.), którzy łącznie grali w tym roku aż przez 13,4 mld godzin (wzrost o 20 proc. r/r.). Dyrektor finansowy spółki mówi w komentarzu, że „są zadowoleni ze wzrostu w trzecim kwartale w zakresie użytkowników, zaangażowania i rezerwacji, co świadczy o znaczącym postępie,

jaki czynią w zakresie kluczowych inicjatyw platformy, takich jak dojrzewanie i rozwój międzynarodowy”. Wydaje się, że spółka ciągle się rozwija mimo negatywnego sentymentu dla branży. Jednak chcąc być krytycznym, spójrzmy, jakie są jej wyniki finansowe?

Gorzkie oblicze wyników finansowych Roblox

Jedyne czego nie można zaprzeczyć spółce to jej dynamicznego wzrostu przychodów od 2021 roku, który wyniósł średnio 32 proc. rocznie. Obecnie przychody wydają się hamować, rosnąc o 2 proc. r/r. Kolejną pozytywną informacją są przepływy pieniężne z działalności operacyjnej spółki, które są stale dodatnie, co może świadczyć o potencjale dalszego rozwoju spółki. Jednak wydaje się, że na tym pozytywne dane się kończą. Strata z działalności operacyjnej w III kw. br. osiągnęła swój rekord i wyniosła 300 mln USD (wzrost straty o 287 proc. r/r.). Spółka od 2020 roku nie osiągnęła zysku ze swojej działalności podstawowej. Wydaje się, że główną część kosztów generują wydatki na badania i rozwój spółki stanowiące średnio 28 proc. kosztów. Na drugim miejscu znajdują się koszty związane z utrzymaniem infrastruktury oraz bezpieczeństwa systemu, które stanowią średnio 23 proc. kosztów. 

Wydaje się, że spółka bardzo mocno stawia na rozwój swojego systemu i platformy. Dodatkowo możliwe, że utrzymuje ona wysoką płynność, posiadając aż 3 mld USD w gotówce, co może być wykorzystane do jej dalszego rozwoju. Jednak ciężko nie zauważyć problemów z uzyskaniem rentowności ze swojej działalności.

Co sądzi Wall Street o cenie akcji Roblox?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 25 rekomendacji, a wśród nich przeważają takie o treści: „Kupuj” i „Trzymaj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 41,74 USD, czyli o 29 proc. powyżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 71 USD, a najniższa wynosi 20 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, Roblox, Weekly

 

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Dec 2022 9:17

Inflacja przestała straszyć? Czas na Fed i pozostałe banki centralne

13 Dec 2022 12:49

Dlaczego ceny paliw w Polsce nie spadają? Analiza polityki Orlenu i Exxon Mobile

12 Dec 2022 13:00

Jak ustawa o badaniach nad marihuaną może wpłynąć na akcje Canopy Growth?

12 Dec 2022 11:29

Tydzień pełen istotnych wydarzeń

9 Dec 2022 14:44

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 05-09.12.2022

9 Dec 2022 9:50

Ropa z 10 proc. spadkiem tylko w tym tygodniu?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.