Japoński jen i szwajcarski frank - waluty 2023 roku?

19.12.2022 09:54|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Anglii, Bank Australii i Nowej Zelandii oraz Europejski Bank Centralny i Bank Kanady, to grono banków centralnych głównych gospodarek świata, które już rozpoczęły cykl podwyżek stóp procentowych i prawdopodobnie są bliskie jego zakończenia w pierwszym lub drugim kwartale 2023. Natomiast inaczej sytuacja zdaje się wyglądać dla Banku Japonii i Banku Szwajcarii.

To, w jaki sposób polityka monetarna może wpływać na kursy waluty, mogliśmy zobaczyć dość dobrze w 2022 r. Fed rozpoczynając agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej, spowodować mógł zwiększenie atrakcyjności dolara amerykańskiego dzięki wyższym odsetkom, które otrzymywali jego posiadacze. Fed rozpoczął cykl, a w ślad za nim poszedł Europejski Bank Centralny z pewnym przesunięciem w czasie. Na tę chwilę szacuje się, że to przesunięcie wynosi około pół roku. Oznaczać to może, że EBC dopiero dwa kwartały później zakończy zacieśnianie polityki pieniężnej po tym, jak zrobi to Fed. Skutki tego przesunięcia mogą być obserwowane w kursie EUR/USD.


Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, H4

Bezprecedensowe tempo podwyżek stóp w USA mogło pomagać dolarowi do września, października, gdy rozpoczęto dyskusję na temat spowolnienia tempa wzrostu oprocentowania USD. W tym czasie zastanawiano się również, jaki kierunek powinien obrać Europejski Bank Centralny, który na tę chwilę deklaruje podwyżki po 50 pb i wyższe stopy niż oczekiwał tego wcześniej rynek (>3 proc.).

Co z CHF i JPY?

Powyższy opis może przybliżać wydarzenia w bankowości centralnej w relacji do kursu walutowego gdzie, jeśli jeden temat się kończy (bliski koniec podwyżek stóp w USA), rozpoczyna się gra pod kolejny (późniejszy i wyższy koniec cyklu w strefie euro). Według danych z rynku stopy procentowej traderzy zdają się zakładać, że w 2023 r. w Japonii i Szwajcarii stopy procentowe mogą iść systematycznie w górę. Może to z kolei oznaczać, że gdy skończy się temat USA, następnie strefy euro, to rynki mogą przejść do gry pod zacieśnianie w krajach z wcześniej najniższymi stopami procentowymi na świecie.

Zmiana retoryki w Japonii, jak reaguje kurs jena?

Dziś o poranku japoński jen umocnił się o 0,6% do 135,8 za USD po doniesieniach, że premier Fumio Kishida planuje zrewidować dziesięcioletnie porozumienie z Bankiem Japonii, które mówi, że bank centralny osiągnie 2% cel inflacyjny "w najwcześniejszym możliwym czasie". Rząd dąży do uelastycznienia celu cenowego, co może poszerzyć opcje polityki BOJ w zakresie dostosowania do rozwoju sytuacji gospodarczej.

Główny strateg kredytowy BNP Paribas Japan, Mana Nakazora, potencjalny kandydat na zastępcę gubernatora Banku Japonii w przyszłym roku, również powiedział ostatnio agencji Reuters, że bank centralny powinien zmienić oświadczenie, aby dać sobie więcej miejsca na dostosowanie stóp procentowych, wynika z informacji podanych przez serwis tradingeconomics.

Podsumowując, cykle podwyżek stóp procentowych zdają się być przesunięte w czasie w różnych gospodarkach świata. W rezultacie kursy walut mogą również w odpowiedni sposób na to reagować z pewnym przesunięciem w czasie.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Dec 2022 15:03

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 12-16.12.2022

16 Dec 2022 9:51

Jastrzębie atakują z każdej strony

15 Dec 2022 15:07

Czy spadek cen akcji Charter Communications jest uzasadniony?

15 Dec 2022 11:40

Czego możemy spodziewać się ze strony BoE i EBC po decyzji Fed?

14 Dec 2022 13:09

Problemy Roblox na tle branży

14 Dec 2022 9:17

Inflacja przestała straszyć? Czas na Fed i pozostałe banki centralne

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.