Jastrzębie atakują z każdej strony

16.12.2022 09:51|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jastrzębiami określa się tych członków komitetów decydujących o stopach procentowych, którzy są za tym, aby te stopy procentowe podnosić. W tym tygodniu odbył się więc zlot jastrzębi, ponieważ m.in. i Fed i EBC i Bank Anglii i Bank Szwajcarii zdecydowały się na podwyższenie ceny pieniądza i co więcej, prawdopodobnie nie zamierzają na razie tego zmieniać. Królem, a w zasadzie królową jastrzębi została przewodnicząca Europejskiego Banku Centralnego - Christine Lagarde, a jej wypowiedź wsparła kurs euro.

Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 50 punktów bazowych zgodnie z oczekiwaniami, powtórzył, że będą kolejne podwyżki i przedstawił plany zacieśnienia ilościowego. Wspólna waluta początkowo umocniła się po decyzji i osiągnęła sześciomiesięczny szczyt na poziomie 1,07 USD. Po południu jednak oddała część wcześniejszych wzrostów, a uczestnicy rynku próbują ocenić, jak bardzo dodatkowe podwyżki stóp zaszkodzą i tak już kruchej gospodarce. EBC podwyższył swoje prognozy inflacyjne, natomiast prognozy wzrostu gospodarczego zostały gwałtownie obniżone.

Według najnowszych prognoz ekonomistów EBC inflacja w 2022 r. ma wynieść 8,4 proc., aby w następnych dwóch kolejnych latach spaść odpowiednio do 6,3 oraz 3,4 proc. Tymczasem PKB w 2022 r. ma wzrosnąć o 3,4 proc., aby w 2023 r. spaść do 0,5 proc. i wzrosnąć w 2024 r. do 1,9 proc. Jednak nie to wydawało się najważniejszych stwierdzeniem. Było nim prawdopodobnie to, że EBC musi podnieść stopy bardziej, niż wycenia to obecnie rynek. Christine Lagarde zakłada, że stopy w strefie euro mogą być podnoszone po 50 pb przez dłuższy czas. Tym samym rynek zaczął oczekiwać, że szczyt stóp w eurolandzie wypadnie powyżej 3 proc.


Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, H1

W rezultacie euro w pewnym momencie znalazło się powyżej 1,07 USD i co więcej, strefa euro może wychodzić na prowadzenie, jeśli chodzi o tempo podwyżek stóp w przyszłości. Niemniej jednak wysokie stopy procentowe i słabsze prognozy dla wzrostu gospodarczego mogą odcisnąć swoje piętno na innych rynkach jak np. rynek akcji.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Dec 2022 15:07

Czy spadek cen akcji Charter Communications jest uzasadniony?

15 Dec 2022 11:40

Czego możemy spodziewać się ze strony BoE i EBC po decyzji Fed?

14 Dec 2022 13:09

Problemy Roblox na tle branży

14 Dec 2022 9:17

Inflacja przestała straszyć? Czas na Fed i pozostałe banki centralne

13 Dec 2022 12:49

Dlaczego ceny paliw w Polsce nie spadają? Analiza polityki Orlenu i Exxon Mobile

12 Dec 2022 13:00

Jak ustawa o badaniach nad marihuaną może wpłynąć na akcje Canopy Growth?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.