Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 12-16.12.2022

16.12.2022 15:03|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Mijający tydzień obfitował w decyzje banków centralnych ws. stóp procentowych. Zapadło ich aż 11. Szczególnie ważne zdawały się te z kluczowych gospodarek światowych.

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek Wielka Brytania podała odczyt PKB na poziomie 1,5 proc. r/r. (oczekiwano 1,4 proc. r/r.). Jest to zauważalne spowolnienie tej gospodarki, która jeszcze we wrześniu notowała wzrost rzędu 4-8 proc. r/r. Produkcja w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,7 proc. m/m. (oczekiwano 0,1 proc.).

Wtorek zaczęliśmy od odczytu inflacji CPI w Niemczech. Doszło do delikatnego i zgodnego z oczekiwaniami spadku, do poziomu 10 proc. r/r. Następnie poznaliśmy odczyt indeksu ZEW odwzorowującego sentyment wśród przedsiębiorców tego państwa. Wartość ta wyniosła -23,3 pkt (oczekiwano -26,4 pkt) i jest to trzeci miesiąc z rzędu poprawy nastrojów. 

Wtorek przyniósł też dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, gdzie dynamika cen obniżyła się już piąty miesiąc z rzędu, tym razem do poziomu 7,1 proc. r/r. (oczekiwano 7,3 proc. r/r.). Odczyt ten mógł spowodować chwilowy wzrost, o ponad 2 proc., indeksu S&P 500 (US500).

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Środa przyniosła nam na start odczyt inflacji CPI z Wielkiej Brytanii. Okazał się on niższy od oczekiwań i wyniósł 10,7 proc. r/r. (oczekiwano 10,9 proc. r/r.). W ten dzień poznaliśmy cotygodniową zmianę zapasów ropy naftowej w USA, która zaskoczyła analityków wzrostem o aż 10,23 mln baryłek ropy (oczekiwano spadku o 3,59 mln). Najważniejszą jednak informację tego dnia mogła być Fed ws. stóp procentowych oraz późniejsza konferencja prezesa Jerome’a Powella. Zgodnie z oczekiwaniami stopy podniesiono do poziomu 4,5 proc. Od razu podano też nowe prognozy dla tej gospodarki: PKB, stopy bezrobocia oraz inflacji. Dokładne dane podawaliśmy w komentarzu do tego tematu. Rynek zdawał się negatywnie reagować na zapowiedź kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA. 

W czwartek decyzję ws. stóp procentowych ogłosiły trzy kluczowe banki centralne. Bank Centralny Szwajcarii podniósł stopy do poziomu 1 proc. (oczekiwano 1 proc.) i jest to najwyższy poziom dla tej gospodarki od kryzysu 2008 roku. Bank Anglii podniósł stopy o 0,5 pkt proc. i obecnie wynoszą 3,5 proc. (oczekiwano 3,5 proc.), a Europejski Bank Centralny zwiększył oprocentowanie kredytów do poziomu 2,75 proc (oczekiwano 2,75 proc). Opublikowane prognozy dla gospodarek zakładają gorsze wyniki, niż wcześniej przewidywano. Naturalną rzeczą może wydawać się odreagowanie rynków na te dane. Wartość największego indeksu na giełdzie Londyńskiej FTSE (UK100) spadła od początku tygodnia o 1,5 proc.

Źródło: Conotoxia, MT5, US100, Daily

Na zakończenie tygodnia poznaliśmy odczyty indeksu PMI dla przemysłu w Niemczech. Wyniósł on 47,3 pkt (oczekiwano 46,3 pkt). Od ostatniego miesiąca możemy zauważyć ocieplenie nastrojów wśród managerów niemieckiego przemysłu. Nieco gorzej ten sam wskaźnik wpadł dla gospodarki Wielkiej Brytanii – 44,7 pkt (oczekiwano 46,5 pkt), gdzie trend spadkowy jest kontynuowany. Najważniejszą daną wydaje się odczyt inflacji CPI w strefie euro, który wyniósł 10,1 proc. r/r. (oczekiwano 10 proc. r/r.), co może oznaczać, że inflacja nie spada tak szybko jakbyśmy oczekiwali.

Rynek akcji

W tym tygodniu mogliśmy zobaczyć spadki w większości sektorów w Stanach Zjednoczonych, a najmocniejszy dotknął materiały podstawowe, co obrazowały notowania funduszu Materials Select Sector SPDR Fund (XLB) spadkiem od początku tygodnia o 3 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, XLB, Daily

Z kluczowych raportów wyników za III kwartał mogliśmy poznać w poniedziałek odczyt spółki zajmującej się tworzeniem baz danych oraz oprogramowania do zarządzania nimi Oracle (Oracle). Zaraportowała ona zysk na akcję EPS na poziomie 1,21 (oczekiwano 1,16). W środę raport kwartalny przedstawiła spółka zajmująca się budownictwem mieszkaniowym Lennar. Jej EPS okazał się pozytywniejszy od oczekiwań i wyniósł 5,02 (oczekiwano 4,88). Czwartek spółka technologiczna tworząca oprogramowanie m.in. dla projektantów Adobe zaraportowała EPS wynoszący 3,6 (oczekiwano 3,5). 

Rynek walut i kryptowalut

Kolejny raz mieliśmy do czynienia z tygodniem, w którym na wartości zdawał się tracić dolar amerykański. Kurs notowań pary EUR/USD wzrósł o prawie 1 proc., do poziomów 1,06. Licząc bezwzględnie, najbardziej osłabiającą się waluta okazał się dolar australijski. Notowania pary AUD/USD w tym tygodniu zanotowały spadek o 1,4 proc. Mogło na to wpłynąć mocne uzależnienie gospodarki Australii od ceny surowców, które ostatnio taniały.

Źródło: Conotoxia MT5, AUDUSD, Daily

Największe umocnienie w tym tygodniu miało euro. Notowania pary europejskiej waluty do funta szterlinga EUR/GBP wzrosły o 1,6 proc. po czwartkowych podwyżkach stóp procentowych dla obu gospodarek.

Rynek kryptowalut jakby nie mógł się zdecydować: w przeciągu tego tygodnia notowania bitcoina (BTCUSD) najpierw wzrosły o prawie 9 proc., by następnie wrócić do poziomów z początku tygodnia. Wydaje się, że tu jeszcze nie doszło do zmiany trendu.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Czego możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu?

Pod koniec przyszłego tygodnia rozpoczną się święta, z tego też względu wiele giełd zamknie się wcześniej niż zwykle. W poniedziałek zobaczymy odczyty niemieckiego indeksu nastrojów wśród przedsiębiorców ifo. Spodziewany przez analityków konsensus wynosi 87,4 pkt (poprzednio 86,3 pkt). We wtorek poznamy ilość nowych wniosków o pozwolenia budowlane w USA. Spodziewana liczba to 1,47 mln (poprzednio 1,5 mln). W środę ważny wydaje się wrześniowy odczyt wskaźnika Consumer Confidence, dla którego prognoza wynosi 100 pkt (poprzednio 100,2 pkt). Tego samego dnia poznamy cotygodniowy odczyt zmiany zapasów ropy naftowej. Środa przyniesie nam kwartalny odczyt PKB w USA. Spodziewany jest zannualizowany wzrost o 2,9 proc. kw/kw. (poprzednio 2,9 proc. kw/kw).

Na rynku akcji we wtorek kwartalny raport przedstawią producent obuwia Nike (Nike) i  transportowy potentat FedEx (FedEx), w Środę z kolei amerykańska spółka zajmująca się produkcją pamięci masowych i innych komponentów elektronicznych Micron (MicronTech). W czwartek jako jedna z ostatnich zaprezentuje raport firma zajmująca się usługami zarządzania płacami i rachunkowością dla firm Paychex (Paychex).

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Dec 2022 9:51

Jastrzębie atakują z każdej strony

15 Dec 2022 15:07

Czy spadek cen akcji Charter Communications jest uzasadniony?

15 Dec 2022 11:40

Czego możemy spodziewać się ze strony BoE i EBC po decyzji Fed?

14 Dec 2022 13:09

Problemy Roblox na tle branży

14 Dec 2022 9:17

Inflacja przestała straszyć? Czas na Fed i pozostałe banki centralne

13 Dec 2022 12:49

Dlaczego ceny paliw w Polsce nie spadają? Analiza polityki Orlenu i Exxon Mobile

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.