Bernard Arnault najbogatszym człowiekiem na świecie, w jaki sposób zdetronizował Elona Muska?

20.12.2022 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bernard Arnault, założyciel i patriarcha rodzinnego holdingu Groupe Familial Arnault, w zeszłym tygodniu wyprzedził producenta samochodów elektrycznych i rakiet Elona Muska. Zawitał on z numerem jeden w dwóch najbardziej popularnych zestawieniach najbogatszych ludzi świata. Według Bloomberga miliarder obecnie posiada majątek o wartości aż 163 mld USD. Nasuwać się może jednak pytanie, jak to jest, że mimo globalnych obaw o recesję najbogatszym człowiekiem staje się potentat z branży dóbr luksusowych?

Historia Bernarda Arnaulta

Bernard Arnault urodził się w 1949 roku w Paryżu. Jego ojciec był inżynierem i właścicielem firmy budowlanej, a matka była pianistką. Arnault ukończył studia prawnicze i ekonomiczne, a następnie rozpoczął karierę w biznesie, pracując w firmie swojego ojca. W 1984 roku Arnault przejął kontrolę nad firmą Christian Dior (Dior), która była wówczas w trudnej sytuacji finansowej. Pod jego kierownictwem firma ta przeszła restrukturyzację i odniosła ogromny sukces, stając się jednym z najważniejszych domów mody na świecie. Arnault nadal pełni funkcję prezesa zarządu Christian Dior. Poza tym jest również założycielem i dyrektorem generalnym LVMH, największej na świecie korporacji zajmującej się produkcją i sprzedażą towarów luksusowych, w skład której wchodzi wiele marek z różnych segmentów, w tym mody, biżuterii, perfum, alkoholi, zegarków, elektroniki i innych produktów luksusowych. Arnault jest również zaangażowany w wiele inicjatyw filantropijnych i znany ze swojego zaangażowania w sztukę i kulturę.

Wartość majątku miliardera podwoiła się w przeciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie fortuna Arnault składa się w 79 proc. z akcji domu mody Christian Dior (Dior), w 15 proc. ze spółki działającej w branży dóbr luksusowych Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH), posiadającej m.in. takie marki jak: Louis Vuitton, Lou Fendi, Givenchy, Kenzo, Loewe, Marc Jacobs, Celine, Berluti, Emilio Pucci, Thomas Pink, Loro Pian. Pozostałą część majątku stanowią mniejsze prywatne inwestycje i aż 10 mld USD w gotówce i jej ekwiwalentach. 

Źródło: Conotoxia MT5, Dior, Daily

Detronizacja Elona Muska

Fortuna Elona Muska od początku roku zmalała o ponad 40 proc. I obecnie wynosi 155 mld USD. W dużej mierze wydaje się to powiązane ze spadkami cen akcji Tesli (Tesla), która stanowi 34 proc. portfela miliardera. Wycena majątku producenta samochodów od początku roku spadła o 57 proc. Wydaje się, że spółce nie pomagają kolejne doniesienia o kolejnych sprzedawanych pakietach akcji Tesli.

Źródło: Conotoxia MT5, Tesla, Weekly

Dlaczego branża dóbr luksusowych radzi sobie tak dobrze w dobie spowolnienia?

Przychody Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) od początku roku wzrosły o 28 proc. r/r. Co może wydawać się ciekawe, to największy wzrost przychodów spółka odnotowała w Europie (o 43 proc.). Znaczną część tego wzrostu spółka przypisuje wzrostowi organicznemu. Mogłoby się jednak wydawać, że Europa dotknięta przez kryzys energetyczny i spowolnienie gospodarcze będzie pierwsza do ograniczania wydatków na dobra luksusowe. Możemy jednak mieć do czynienia z czymś, co w ekonomii nazywa się efektem “snoba”, a chodzi o zjawisko kupowania dóbr w zależności od poziomu statusu społecznego. Mogłoby to tłumaczyć, dlaczego, gdy większość ludzi zmaga się z rosnącymi kosztami spowodowanymi inflacją na podstawowe produkty, najzamożniejsze osoby nie odczuwają tego aż tak bardzo.

Źródło: Conotoxia MT5, LVMH, Weekly

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 Dec 2022 9:23

Jen z silnym umocnieniem. Japonia zmienia cel dla obligacji

19 Dec 2022 13:22

Czy to już czas na kupowanie sektora finansowego? Analiza zadłużenia obywateli USA

19 Dec 2022 9:54

Japoński jen i szwajcarski frank - waluty 2023 roku?

16 Dec 2022 15:03

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 12-16.12.2022

16 Dec 2022 9:51

Jastrzębie atakują z każdej strony

15 Dec 2022 15:07

Czy spadek cen akcji Charter Communications jest uzasadniony?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.