Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 19-22.12.2022

22.12.2022 13:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po tygodniu pełnym podwyżek stóp procentowych wydaje się, że rynki mogą wreszcie złapać oddech, a przynajmniej większość z nich. Wyjątek może dotyczyć Japonii, gdzie tamtejszy bank centralny zapowiedział zwrot w polityce finansowej. 

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek opublikowano kilka ważnych danych makroekonomicznych, w tym German Ifo Business Climate Index za grudzień, protokół z posiedzenia RBA, Loan Prime Rate PBoC oraz oświadczenie i Banku Japonii. German Ifo Business Climate Index to ważny indeks, który mierzy nastroje przedsiębiorców w Niemczech. Odczyt za grudzień wyniósł 88,6 pkt, co jest lepszym wynikiem, niż oczekiwano (87,4 pkt) i może oznaczać poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w Niemczech. Poprzedni odczyt za listopad wyniósł 86,4 pkt. Wynik może sugerować, że niemiecka gospodarka jest w lepszej kondycji od oczekiwań i stanowić pozytywny sygnał dla innych gospodarek w Europie. 

Protokół posiedzenia RBA (Reserve Bank of Australia) nie przyniósł zaskoczeń i nie zawierał znaczących zmian w polityce pieniężnej banku centralnego, który nadal ma podnosić stopy procentowe. Stopa procentowa PBoC (People's Bank of China) pozostała na poziomie 3,65 proc., co było oczekiwane przez rynek. Bank Japonii (Bank of Japan) opublikował oświadczenie dotyczące polityki pieniężnej, przeprowadził też konferencję prasową po posiedzeniu. Podjęto pierwsze kroki w celu zacieśniania polityki monetarnej, zapowiadając podnoszenie stóp oraz zwiększając poziom skupu obligacji rządowych. Z tego powodu indeks Nikkei (JP225) mógł spaść od początku tygodnia o ponad 3 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, JP225, Daily

We wtorek poznaliśmy dane o liczbie nowych pozwoleń na budowę w USA, odczyt za listopad wyniósł 1,342 miliona, co jest gorszym wynikiem, niż oczekiwano (1,485 miliona), i oznacza spadek liczby pozwoleń w porównaniu z poprzednim miesiącem (1,512 miliona). Odczyt może sugerować, że sektor budowlany w USA jest mniej aktywny od oczekiwań, co może mieć negatywny wpływ na gospodarkę, potencjalnie przyczyniając się w przyszłości do zwiększenia bezrobocia w tym sektorze.

Środa przyniosła publikację kolejnych danych. Poznaliśmy odczyt inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) w Kanadzie. Odczyt za listopad wyniósł 0,0 proc. m/m., podczas gdy oczekiwano 0,2 proc. m/m. Oznacza to brak zmian w poziomie cen w porównaniu z poprzednim miesiącem (0,4 proc. m/m.). 

Tego samego dnia poznaliśmy odczyt wskaźnika Consumer Confidence, który mierzy nastroje konsumentów w USA. Odczyt za grudzień wyniósł 108,3 pkt, co jest lepszym wynikiem, niż oczekiwano (101,0 pkt), i oznacza poprawę nastrojów konsumentów w porównaniu z poprzednim miesiącem (101,4 pkt). Ten dobry wynik może być spowodowany okresem przedświątecznym. Ostatnia z ważnych publikacji dotyczyła zapasów ropy naftowej w USA. Odczyt za ostatni tydzień wyniósł -5,894 mln baryłek (poprzednio 10,231 miliona b.). Co mogłoby sugerować powrót do dalszego niedoboru tego surowca. 

W czwartek poznaliśmy oznaki spowolnienia w gospodarce Wielkiej Brytanii. Odczyt PKB za III kwartał br. wyniósł 1,9 proc. r/r. (oczekiwano 2,4 proc. r/r.). Jest to spadek względem poprzedniego odczytu, który wyniósł 4,4 proc. r/r.

Ze względu na rozpoczynające się święta w piątkową sesję część giełd będzie zamykana wcześniej niż zwykle, co należałoby uwzględnić w swoich zamiarach inwestycyjnych.

Rynek akcji

Spadki na większości sektorów w Stanach Zjednoczonych raczej nie przedstawiają optymizmu związanego z rozpoczynającym się “rajdem świętego Mikołaja”. Największe mogliśmy zobaczyć w sektorze nowych technologii. Notowania funduszuTechnology Select Sector SPDR Fund (XLK), odwzorowujące notowania tego sektora, spadły o 4,8 proc. Wzrósł tylko sektor energetyczny. Wydaje się, że miało to związek z rosnącymi cenami surowców energetycznych w tym tygodniu.

Źródło: Conotoxia MT5, XLK, Daily

Ten tydzień dał nam ostatnie w tym roku dane za III kwartał. Wtorek przyniósł publikację wyników finansowych m.in. spółki Nike (Nike), światowego potentata w branży obuwniczej i odzieżowej. Spółka odnotowała zysk na akcję EPS na poziomie 0,85 w III kwartale, co jest lepszym wynikiem niż oczekiwano (0,65 USD). Kolejną spółką jest General Mills (GnrlMils), producent żywności odnotował zysk EPS na poziomie 1,1. Odczyt ten był pozytywnym zaskoczeniem dla analityków (oczekiwano 1,06). Następnie FactSet Research (FactSet), firma zajmująca się dostarczaniem danych i rozwiązań analitycznych, odnotowała zysk na poziomie 3,99 za akcję w III kwartale, oczekiwano 3,62.

W środę poznaliśmy wyniki spółki Micron (Micron), producenta pamięci komputerowej, który odnotował stratę EPS na poziomie 0,04 w III kwartale (oczekiwano -0,01). Tego samego dnia Cintas (Cintas), firma zajmująca się usługami odzieżowymi, odnotowała zysk na akcję na poziomie 3,12 w III kwartale, oczekiwano (3,03). Carnival Corp (Carnival-US), firma zajmująca się organizacją rejsów, odnotowała stratę na poziomie 0,85 USD za akcję w III kwartale, co jest lepszym wynikiem niż oczekiwano (-0,88 USD). 

Rynek walut i kryptowalut

Po tygodniu decyzji aż 11 banków centralnych ujrzeliśmy liczne podwyżki stóp procentowych. Wydaje się, że zmieniły one niektóre globalne trendy na rynku walut. Największy wzrost zanotował kurs pary EUR/GBP - o 1 proc. Największe jednak zmiany mogliśmy zobaczyć na parach związanych z jenem japońskim. Kurs USD/JPY spadł o ponad 3 proc. w przeciągu tego tygodnia i obecnie wynosi około 132. Jest to spadek od szczytów o ponad 13 proc., wydaje się, że został on spowodowany poniedziałkową zapowiedzią zmiany polityki monetarnej przez bank centralny Japonii.

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily

Rynek kryptowalut zastygł. Kurs bitcoina (BTCUSD) praktycznie się nie zmienił w przeciągu tego tygodnia, rosnąc zaledwie o 0,3 proc. Jedną z najmocniej zyskujących kryptowalut okazało się ethereum (ETHUSD), którego wartość zwiększyła się o 2 proc. Wydaje się, że na rynek walut cyfrowych dalej pozostaje w swoim bocznym kursie, nie dając oznak jego zmiany.

Święta czas zacząć!

Rozpoczynamy okres świąteczny, z tego też względu nie poznamy już żadnych kluczowych danych do końca roku, a rynki muszą pogodzić się z tym, że w tym roku obejdzie się prawdopodobnie bez zwyczajowego w tym okresie “rajdu świętego Mikołaja”. Mimo to chcielibyśmy aby ten okres był dla nas wszystkich jak najlepszy.

Zespół Conotoxia pozdrawia.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Dec 2022 9:34

Srebro - czy to najlepszy rynek kwartału?

21 Dec 2022 14:36

Czego możemy dowiedzieć się o przyszłości z danych OPEC?

21 Dec 2022 9:36

Konsekwencje działań Banku Japonii. Silniejszy jen, wzrosty cen akcji banków

21 Dec 2022 9:36

Akcje Disneya spadają po premierze filmu Avatar: Istota wody. Czy to może być okazją do zakupu?

20 Dec 2022 11:17

Bernard Arnault najbogatszym człowiekiem na świecie, w jaki sposób zdetronizował Elona Muska?

20 Dec 2022 9:23

Jen z silnym umocnieniem. Japonia zmienia cel dla obligacji

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.