Srebro - czy to najlepszy rynek kwartału?

22.12.2022 09:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena srebra wyrażona w dolarach amerykańskich wzrosła w ostatnich trzech miesiącach o prawie 23 proc. Tym samym z popularnych rynków wśród inwestorów, jak indeksy giełdowe, ropa, pozostałe metale, może poszczycić się do tego momentu potencjalnie najwyższą stopą zwrotu.

Jeszcze we wrześniu za uncję tego metalu płacono niecałe 18 USD, aby pod koniec grudnia wyceniać ją na blisko 23 USD. Co takiego się zmieniło w tym czasie, co mogło prowadzić do tak szybkiego wzrostu ceny popularnej alternatywy wśród inwestorów do złota?

Jak wynika z danych, które publikują mennice, w Stanach Zjednoczonych pojawiają się niedobory surowca do produkcji monet, a zatem może go brakować również w innych częściach gospodarki i przemysłu. Nie wynika to jednak na tę chwilę z ponadprzeciętnego popytu. Popyt w ostatnim czasie dwukrotnie ponadprzeciętnie się uaktywnił, co miało miejsce w pandemii oraz podczas wybuchu wojny w Ukrainie. Teraz jednak zdaje się on być bardziej stabilny, a problemy mogą leżeć bardziej po stronie podażowej. W przeciwieństwie do złota, które jest łatwo odnawialne i przetapiane np. na nową biżuterię i rzadko kiedy nie ulega pewnej formie recyclingu, to tego samego nie można powiedzieć o srebrze. Szacuje się, że około 60% srebra jest wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych, pozostawiając jedynie 40% na inwestycje. Z tych 60% wykorzystywanych w zastosowaniach przemysłowych prawie 80% trafia na wysypiska śmieci. Oznacza to, że przy problemach z wydobyciem i braku odzyskiwania surowca problemy podaży mogą być kontynuowane. Stąd może pojawić się sytuacja, że popyt będzie przewyższać podaż, co może mieć pozytywny wpływ na cenę.


Źródło: Conotoxia MT5, XAGUSD, Weekly

Dla przykładu w amerykańskich mennicach są braki krążków, które służą do bicia popularnej monety Silver American Eagle. Jej cena to około 36 USD. Zatem uncja fizycznego srebra kosztuje około 36 USD, a uncja w kontrakcie około 23 USD. Tworzy to rozbieżność, jakiej nie widziano od co najmniej dekady. Z tego punktu widzenia rozbieżność ta może zostać z czasem zmniejszona. Jeśli podaż srebra nie wzrośnie, to prawdopodobnie cena srebra w kontraktach może rosnąć w stronę wyceny srebra fizycznego.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 gru 2022 14:36

Czego możemy dowiedzieć się o przyszłości z danych OPEC?

21 gru 2022 9:36

Akcje Disneya spadają po premierze filmu Avatar: Istota wody. Czy to może być okazją do zakupu?

21 gru 2022 9:36

Konsekwencje działań Banku Japonii. Silniejszy jen, wzrosty cen akcji banków

20 gru 2022 11:17

Bernard Arnault najbogatszym człowiekiem na świecie, w jaki sposób zdetronizował Elona Muska?

20 gru 2022 9:23

Jen z silnym umocnieniem. Japonia zmienia cel dla obligacji

19 gru 2022 13:22

Czy to już czas na kupowanie sektora finansowego? Analiza zadłużenia obywateli USA

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.