Czy dojdzie do przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft?

02.01.2023 12:09|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Już na początku zeszłego roku mogliśmy usłyszeć na konferencji Activision następujące słowa od przedstawiciela Microsoftu: “Dziś rano ogłosiliśmy, że przejmiemy Activision Blizzard w ramach transakcji za gotówkę o wartości 68,7 miliarda dolarów. Będzie to największe przejęcie w naszej historii. Inwestujemy, aby stworzyć kwitnący ekosystem gier, w którym światowej klasy treści będą mogły łatwiej dotrzeć do każdego gracza na każdej platformie”. Wydaje się, że obecnie ten proces jest na jednym z ostatnich etapów, ale właśnie został zablokowany przez Federalną Komisję Handlu (FTC) w związku z oskarżeniami monopolowymi. Pierwsze przesłuchanie przedprocesowe odbędzie się 3 stycznia. Czy dojdzie do największego przejęcia w historii technologicznego giganta?

Kilka słów o Activision Blizzard

Activision Blizzard (Blizzard) jest wiodącym producentem gier komputerowych i konsolowych na świecie. Spółka została założona w 1979 roku i ma swoją siedzibę w Santa Monica w Kalifornii. Firma znana jest z takich hitów jak seria Call of Duty, World of Warcraft i Crash Bandicoot. W swojej ofercie ma gry dla różnych platform, w tym PC, konsole do gier, urządzenia mobilne i komputery osobiste. Activision ma również wiele wydawnictw i studiów deweloperskich, które produkują gry pod marką spółki.

Firma zarabia na sprzedaży swoich gier oraz na abonamentach i mikrotransakcjach w grach, w których gracze mogą kupować dodatkowe treści lub usługi za prawdziwe pieniądze. Activision Blizzard jest również aktywnie zaangażowane w rozwój e-sportu i organizuje wiele turniejów i lig e-sportowych, w których udział bierze wielu profesjonalnych graczy. Firma zarabia także na sprzedaży biletów na te wydarzenia oraz na umowach sponsorskich i reklamowych. Oprócz sprzedaży gier i udziału w e-sporcie Activision Blizzard generuje zyski również na licencjach swoich markowych gier i postaci, które są wykorzystywane w różnych produktach, takich jak zabawki, ubrania i akcesoria.

Problemy prawne z przejęciem

W styczniu 2022 roku Microsoft ogłosił przejęcie producenta gier za kwotę 68,7 mld USD (95 USD na akcję). Wydaje się, że spółka jest w stanie dokonać tego przejęcia, obecnie posiadając 107 mld USD. By mogło się to dokonać, spółka potrzebowała zgody od 16 regulatorów z różnych państw. 

Źródło: Conotoxia MT5, Microsoft, Daily

Gaming jest dla Microsoftu ważnym segmentem biznesu, ponieważ przyniósł ponad 16 miliardów dolarów w ostatnim roku. Przejęcie Activision Blizzard mogłoby dać firmie dodatkowe przychody oraz pozwolić na wstrzymanie gier spółki na konkurencyjnych platformach, co mogłoby uczynić Xboxa monopolistą na rynku gier. Z tego też względu na chwilę obecną Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew w celu zablokowania przejęcia. Jak podał organ w komunikacie: “Microsoft pokazał już, że może i będzie wstrzymywał treści od swoich rywali w grach. Dziś staramy się powstrzymać Microsoft przed uzyskaniem kontroli nad wiodącym niezależnym studiem gier i wykorzystaniem go do szkodzenia konkurencji na wielu dynamicznych i szybko rozwijających się rynkach gier”.

Na to wezwanie prezes Activision Bobby Kotick napisał w oficjalnym liście do pracowników spółki: “To brzmi niepokojąco, więc chcę wzmocnić moją pewność, że ta transakcja zostanie zamknięta. Zarzut, że ta transakcja jest antykonkurencyjna nie pokrywa się z faktami i wierzymy, że wygramy to wyzwanie". Wydaje się, że więcej szczegółów dowiemy się po pierwszym przesłuchaniu przedprocesowym.

Zakład, który obstawia Warren Buffett

Na majowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway (BerkshireHa) legendarny inwestor Warren Buffett ogłosił, że zakupił akcję producenta gier. Jak sam powiedział: “Od czasu do czasu widzę transakcję arbitrażową i robię ją”. Miliarder posiada obecnie akcje o wartości 4,47 mld USD, które stanowią ponad 7 proc. akcji spółki. W przypadku, gdyby transakcja doszła do skutku po cenie 95 USD za akcję, kupując po ostatniej cenie zamknięcia, mielibyśmy potencjał, aż 24 proc. zysku.

Źródło: Conotoxia MT5, Blizzard, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 Dec 2022 13:06

Rynek nieruchomości w USA krwawi. Czy czeka nas powtórka z 2008 roku?

29 Dec 2022 12:22

Producenci samochodów najbardziej przecenioną branżą. Czy to może być okazja w długim terminie?

28 Dec 2022 14:58

Czy smok wygra z lwem? Amazon czy Alibaba, czyli wojna gigantów e-commerce

27 Dec 2022 13:15

Widać spowolnienie po wynikach PayPala. Czy to może okazać się okazją dla spółki?

27 Dec 2022 9:58

Ropa w centrum uwagi po kolejnych działaniach Chin

23 Dec 2022 13:27

Akcje roku z indeksu DJIA. Chevron, Merc i Travelers

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.