Widać spowolnienie po wynikach PayPala. Czy to może okazać się okazją dla spółki?

27.12.2022 13:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

“Myślę, że środowisko, w którym się znajdujemy, jakkolwiek trudne, stanowi dla nas szansę na wiele sposobów. Wolałbym, żeby gospodarka kwitła, ale jeśli mamy do czynienia z trudnym okresem, to jest to czas, w którym liderzy rynku mają szansę poprawić swoją pozycję, wychodząc z trudnego cyklu gospodarczego. Mamy środowisko rosnących stóp procentowych. Dla nas jest to niewątpliwie pozytywny sygnał [biorąc pod uwagę, że przy wyższych stopach procentowych zarabiamy wyższe odsetki od sald klientów utrzymywanych na naszej platformie]” – tymi słowami rozpoczął ostatnią konferencję Dan Schulman, prezes PayPal (Paypal). Co to może oznaczać dla przyszłości tej spółki i czy rzeczywiście jest to dla niej okazją?

Kilka słów o PayPal

PayPal to spółka zajmująca się usługami finansowymi, znana przede wszystkim z jednej z największych i najbardziej popularnych na świecie platformy do dokonywania płatności online. Paypal umożliwia użytkownikom dokonywanie płatności za zakupy w sklepach internetowych, przelewy pieniędzy między osobami oraz inne operacje finansowe. Oferuje również: karty kredytowe, konta bankowe i inne narzędzia finansowe. Firma działa w ponad 100 krajach i obsługuje ponad 400 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie.

Model biznesowy spółki opiera się głównie na opłatach za korzystanie z platformy do dokonywania płatności online. Zwolnieni z nich są użytkownicy spełniający warunki dotyczące liczby transakcji lub poziomu obrotu. PayPal zarabia też na opłatach za korzystanie z kart kredytowych lub debetowych, które udostępnia swoim użytkownikom. Firma dostaje również opłaty od sprzedawców za umożliwienie im przyjmowania płatności za pomocą jej platformy. Ogólnie rzecz biorąc, model biznesowy PayPal opiera się na opłatach za korzystanie z jej usług oraz na różnicach kursowych.

Wyniki finansowe PayPal

Od 2015 roku spółka nie odnotowała kwartału ze spadkiem przychodów, średni roczny wzrost wynosił zaś 16 proc. r/r (21 proc. r/r. po wyłączeniu E-Bay). Z raportu za III kw. br. dowiedzieliśmy się, że obecnie wzrost ten spadł do 10 proc. r/r. Podobnie sytuacja spółki ma się w przypadku zysku z działalności operacyjnej, który wzrósł o 7,19 proc. r/r. Marża zysku netto dla spółki obecnie wynosi 8,5 proc. i odnotowuje zauważalny spadek od początku 2021 r., gdy wynosiła 22,8 proc. Wydaje się jednak, że mimo wszystko spółka wykorzystuje swoją przewagę względem konkurencji, gdzie średnia marża zysku netto wynosi 7,45 proc.

Mając jednak na uwadze specyfikę tego rodzaju biznesu, przyjrzyjmy się przepływom gotówki z działalności operacyjnej oraz ilością posiadanych środków. Przychody z działalności operacyjnej wydają się mocno sezonowe, co może być powiązane z cyklem zakupowym klientów. Największe wartości napływu gotówki spółka osiąga w ostatnich kwartałach. Obecnie wzrost przepływów z jej działalności podstawowej wzrósł o 28 proc. r/r. Spółka obecnie posiada ponad 10 mld USD w gotówce i jej ekwiwalentach, co stanowi 14 proc. jej wartości rynkowej.

Co sądzi Wall Street o cenie akcji PayPal?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 47 rekomendacji, a wśród nich przeważają takie o treści: “Kupuj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 105,62 USD, czyli o 53 proc. poniżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 160 USD, a najniższa wynosi 75 USD i jest powyżej ostatniej ceny zamknięcia.

Źródło: Conotoxia MT5, PayPal, Weekly

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Dec 2022 9:58

Ropa w centrum uwagi po kolejnych działaniach Chin

23 Dec 2022 13:27

Akcje roku z indeksu DJIA. Chevron, Merc i Travelers

23 Dec 2022 10:14

Inwestorzy postawią na złoto w 2023 r.?

22 Dec 2022 13:38

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 19-22.12.2022

22 Dec 2022 9:34

Srebro - czy to najlepszy rynek kwartału?

21 Dec 2022 14:36

Czego możemy dowiedzieć się o przyszłości z danych OPEC?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.