Shopify wypuszcza nowy produkt i kasuje grupowe spotkania pracowników. Czy te działania dadzą szansę na odmianę sytuacji spółki?

04.01.2023 13:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

We wtorek, 3 stycznia br. kanadyjska firma e-commerce Shopify (Shopify) udostępniła nowy produkt  "Commerce Components", umożliwiając dużym firmom z branży handlowej, które zazwyczaj osiągają od 500 milionów do miliardów dolarów wartości sprzedaży, integrację wybranych elementów Shopify ze swoimi własnymi systemami. Bloomberg poinformował, że po powrocie pracowników z wakacyjnej przerwy, kanadyjska firma e-commerce zapowiedziała "czystkę kalendarza", usuwając wszystkie powtarzające się spotkania z więcej niż dwiema osobami. Liderzy firmy będą też zachęcać pracowników do odmawiania innych spotkań i usuwania się z dużych wewnętrznych grup czatowych. Czy działania te oraz skupienie się na cięciu zbędnych kosztów mogą doprowadzić do odwrócenia się pesymizmu widocznego w cenach akcji Shopify?

Kilka słów o Shopify

Shopify, kanadyjska platforma e-commerce założona w 2006 roku, umożliwia firmom tworzenie i prowadzenie sklepów internetowych oraz obsługę transakcji online. Shopify oferuje również szereg narzędzi do zarządzania firmą, m.in.: obsługa płatności, raportowanie, integracja z mediami społecznościowymi. Firma dostarcza również opcje hostingowe, dzięki czemu głównie małe i średnie sklepy internetowe mogą być hostowane bezpośrednio na platformie Shopify. 

Model biznesowy Shopify opiera się głównie na uiszczaniu opłat za korzystanie z platformy przez sklepy internetowe. Istnieją różne opcje płatności, w tym opłaty miesięczne oraz transakcyjne za każdą sprzedaż dokonaną za pośrednictwem sklepu internetowego na platformie Shopify. 

Reuters informuje o nowym produkcie spółki: “Cena usługi, zwanej Commerce Components, będzie zależeć od dostosowania się detalisty i wyboru komponentów. Obecnie subskrypcja dla Shopify Plus zaczyna się od 2 tys. dolarów miesięcznie, a koszty podstawowe od 29 dolarów”. Harley Finkelstein, prezes Shopify dodaje: “Commerce Components jest zasadniczo dla nowego segmentu rynku, który historycznie nie był obsługiwany... myślimy, że to daje nam nowy rynek, na który możemy wejść".

Dodatkowo spółka ogłosiła zmianę organizacji pracy pracowników, ograniczając spotkania wideo do minimum. Długie i bezproduktywne spotkania stają się coraz bardziej uciążliwe dla wielu pracowników w miejscu pracy, co skłania wiele firm do starania o ich ograniczenie. Meta Platforms (Facebook) i Clorox (Clorox) to firmy, które już wprowadziły dni bez spotkań. Jak podaje portal Bloomberg, badania pokazują, że pracownicy spędzają średnio 18 godzin tygodniowo na spotkaniach, a tylko 14 proc. zaproszeń jest odrzucanych. W dużych organizacjach udział w nieistotnych spotkaniach może prowadzić do strat w wysokości ok. 100 milionów dolarów rocznie.

Źródło: Conotoxia MT5, Clorox, Daily

Ciężka sytuacja finansowa Shopify

O ile spółka może pochwalić się swoim sukcesem w przeciągu ostatnich lat, to nie da się ukryć spowolnienia w jej biznesie. Przychody w III kw. br. wzrosły o 22 proc. r/r., co było dla spółki jednym z gorszych okresów w historii. Średnioroczny wzrost spółki od ostatnich 10 lat wynosił 52 proc. r/r. Potencjalne problemy wyraźniej widać w wynikach z działalności operacyjnej spółki, która odnotowała rekordową stratę, powiększającą się od trzech kwartałów z rzędu. Wpłynęło to bezpośrednio na marże spółki. Z rekordowych 81 proc. spadły one do poziomu minus 61 proc. Amazon (Amazon), główny rynkowy konkurent Shopify, utrzymuje marżę zysku netto na poziomie 2,25 proc. 

Jeśli udałoby się spółce nawet ograniczyć koszty o 100 mln USD, jak podaje Bloomberg oraz utrzymać obecne tempo wzrostu przychodów (np. za pomocą swojego nowego produktu) spółka mogłaby osiągnąć dodatni zysk netto. Nie mniej wydaje się to prawdopodobne, ale nie pewne.

Co Wall Street sądzi o cenie akcji Shopify?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 48 rekomendacji, a wśród nich przeważają takie o treści: „Trzymaj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 40,06 USD, czyli o 12 proc. powyżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 60 USD, a najniższa wynosi 28 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, Shopify, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 Jan 2023 12:42

Ceny gazu spadają do poziomów z początku wojny na Ukrainie. Czy to możliwa okazja dla Europy?

2 Jan 2023 12:09

Czy dojdzie do przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft?

30 Dec 2022 13:06

Rynek nieruchomości w USA krwawi. Czy czeka nas powtórka z 2008 roku?

29 Dec 2022 12:22

Producenci samochodów najbardziej przecenioną branżą. Czy to może być okazja w długim terminie?

28 Dec 2022 14:58

Czy smok wygra z lwem? Amazon czy Alibaba, czyli wojna gigantów e-commerce

27 Dec 2022 13:15

Widać spowolnienie po wynikach PayPala. Czy to może okazać się okazją dla spółki?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.