To, o czym spekulowało się coraz mocniej w ostatnich dniach, w końcu zostało zrealizowane. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rezygnuje ze stanowiska. Brak umiejętności zjednoczenia posłów i przegłosowania jej planu w sprawie brexitu jasno pokazał, że muszą pojawić się konkretne polityczne zmiany, aby brexit pchnąć do przodu.
Theresa May ogłosiła dziś, że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska lidera Partii Konserwatywnej, ale pozostanie na stanowisku premiera do momentu, kiedy nowy lider zostanie wybrany. W reakcji na wystąpienie kurs GBP/USD nieznacznie wzrósł, próbując pokonać poziom 1,2700, za co mogły być odpowiedzialne zlecenia algorytmiczne. Następca premier May będzie musiał znaleźć konsensus w Parlamencie w sprawie brexitu, czyli dokonać rzeczy, której obecnej premier się nie udało. Tymczasem lider Partii Pracy Jeremy Corbyn po raz kolejny wezwał do przeprowadzenia nowych wyborów. Z kolei najbardziej prawdopodobnym następną Theresy May może być Boris Johnson, czyli osoba, która może próbować doprowadzić do brexitu za wszelką cenę. To z kolei może podwyższyć szansę na tzw. twardy brexit.
Rynek stopy procentowej również zareagował na dzisiejszą decyzję Theresy May. Inwestorzy obniżyli swoje oczekiwania odnośnie do jakichkolwiek działań Banku Anglii w kontekście podwyżek stóp procentowych ze względu na trwającą niepewność co do brexitu.
Podsumowując, rynek już od dłuższego czasu szykował się na zmiany polityczne, co w ostatnich kilkunastu dniach mogło się odbić w systematycznej deprecjacji brytyjskiej waluty. Teraz najważniejszą kwestią pozostaje to, kto zastąpi Theresę May na stanowisku premiera i jaką przyjmie strategię dotyczącą brexitu.
Wykres GBP/USD, H4. Źródło: platforma Conotoxia.
Na wykresie GBP/USD pojawił się ruch korekcyjny, po systematycznej wyprzedaży funta, dla którego najbliższy opór może wyznaczać równość względem poprzedniego odbicia. Pokrywa się ona wraz ze zniesieniem 23,6 proc. przy poziomie 1,2735. Kolejny opór może znajdować się przy wcześniejszym wsparciu – 1,2863.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.