Trwa kolejny dzień lawinowej wyprzedaży brytyjskiej waluty. Funt ma się najgorzej spośród głównych walut świata. Kilkanaście dni deprecjacji robi wrażenie, zwłaszcza że funt słabnie zarówno w relacji do dolara amerykańskiego, jak i euro czy nawet polskiego złotego.
Dziś notowania funta ustanowiły nowe 4-miesięczne minimum. Nastąpiło to ze względu na wzrost spekulacji mówiących o tym, że brytyjscy ministrowie mogą poprosić premier Theresę May o rezygnację, ponieważ jej ostatnia propozycja w sprawie brexitu ma niewielkie szanse na przyjęcie przez brytyjski parlament. Rynek może zatem wyceniać koniec przywództwa May, co może prowadzić do rozpoczęcia gry o jej stanowisko.
Po południu Jeremy Corbyn, przywódca Partii Pracy, powtórzył swój apel o przeprowadzenie wyborów. Powiedział też, że w rozmowach z Theresą May było jasne, że nie ma możliwości zapewnienia, że jej następca jako premier będzie respektował propozycje, które złożyła. Niemniej jednak choć premier jest pod ciągłą presją, aby porzucić umowę dotyczącą brexitu i zrezygnować ze stanowiska, to nie ma zamiaru poddać się tak łatwo. Jak sama mówi, jej obowiązkiem jest poddanie pod głosowanie nowego planu. Głosowanie to ma się odbyć w pierwszym tygodniu czerwca, a do tego czasu ma mieć miejsce przekonywanie polityków do jego poparcia.
Wydaje się, że inwestorzy już szykują się na kolejny polityczny chaos w Wielkiej Brytanii, co może być wyrażone przez wzrost oczekiwanej zmienności w terminie miesiąca. Implikowana zmienność dla miesięcznych opcji wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch tygodni, co w skrócie oznacza koszt zabezpieczenia się przed ewentualnymi silnymi wahaniami funta brytyjskiego w tym terminie.
Będziemy z dużą uwagą śledzić dalsze losy polityczne premier Theresy May, jak i planu w sprawie brexitu, gdyż to te wydarzenia mają cały czas kluczowy wpływ na funta brytyjskiego. Dziś również GBP nie pomogły dane dotyczące inflacji, które pokazały najwyższy wzrost inflacji od 4 miesięcy (2,1 proc.), ale były poniżej rynkowych oczekiwań na poziomie 2,2 proc.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.