Dane ze strefy euro nie nastrajają optymistycznie

23.05.2019 13:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Opublikowane dziś dane dotyczące indeksów PMI mogą wskazywać na to, że obawy o wzrost gospodarczy wciąż mogą być uzasadnione. Mowa tu zarówno o danych z całej gospodarki strefy euro, jak i danych napływających od naszego zachodniego sąsiada, czyli z Niemiec.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech wyniósł w maju według odczytu wstępnego 44,3 pkt., co oznacza cofnięcie z 44,4 pkt. w poprzednim miesiącu i wartość poniżej oczekiwań na poziomie 44,8 pkt. Bieżąca publikacja wskazała na piąty miesiąc spadku w sektorze produkcyjnym, ponieważ nowe zamówienia nadal gwałtownie spadały, głównie ze względu na niższy popyt w przemyśle samochodowym. Ponadto tempo utraty miejsc pracy przyspieszyło do najwyższego poziomu od stycznia 2013 r. Ceny zakupów w sektorze przemysłowym spadły po raz pierwszy od czerwca 2016 r.

Tymczasem wskaźnik PMI dla usług w strefie euro spadł w maju do 52,5 pkt z 52,8 w poprzednim miesiącu. Był to również odczyt poniżej oczekiwań rynku na poziomie 53 pkt. Wstępny odczyt wskazał na najsłabszą dynamikę działalności wytwórczej w ciągu czterech miesięcy, ponieważ wzrost nowej siły roboczej spowolnił do najniższego poziomu od 2014 r. Z kolei stopa tworzenia miejsc pracy zmniejszyła się. Jeśli chodzi o ceny, inflacja kosztów produkcji pozostała podwyższona, głównie dzięki wyższym płacom, a ceny produkcji wzrosły w najsłabszym tempie od ponad roku. Tymczasem oczekiwania wzrostu w nadchodzącym roku osiągnęły najniższy poziom od 2014 r.

Jakby tego było mało, znaczący spadek zanotował indeks Ifo w Niemczech dla nastrojów w biznesie. Indeks klimatu biznesowego Ifo w Niemczech spadł o 1,3 pkt względem poprzedniego miesiąca do 97,9 pkt. Jest to w rezultacie najniższy poziomu od listopada 2014 r.

Dzisiejsze dane wciąż budzą obawy o jakiekolwiek ożywienie w strefie euro czy też w jej największej gospodarce, a więc w Niemczech. Są to również dane mogące wywierać presję na Europejskim Banku Centralny, który przecież niedawno zakończył program skupu aktywów, uważając, że pogorszenie koniunktury będzie krótkotrwałe. EBC zdecydował się na odsunięcie w czasie podwyżki stóp procentowych i nowy program tanich pożyczek dla banków TLTRO, ale jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, to być może trzeba będzie użyć innych narzędzi. Wydaje się, że to wszystko wywiera także presję na euro, które słabnie trzeci dzień z rzędu.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 maj 2019 9:30

FED pozostanie cierpliwy – dolar nieznacznie mocniejszy

23 maj 2019 3:52

Złoto ponownie drożeje przy mocnym dolarze

22 maj 2019 16:44

Funt pogłębia spadki i 4-miesięczne minima

22 maj 2019 12:24

Dolar pozostaje mocny mimo szans na cięcie stóp procentowych w USA

22 maj 2019 9:50

Wyczekiwanie na protokół z posiedzenia FED

21 maj 2019 9:32

Australia – cięcie stóp w czerwcu jeszcze bardziej prawdopodobne

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.