FED pozostanie cierpliwy – dolar nieznacznie mocniejszy

23.05.2019 09:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Reakcja rynku na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które zakończyło się 1 maja, była bardzo ograniczona. Amerykańska waluta nieznacznie zyskała na wartości, co w konsekwencji oznacza powrót kursu EUR/USD w okolice minimum z maja.

Protokół potwierdził stwierdzenie szefa FED Jerome'a Powella na konferencji prasowej z 1 maja o członkach Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), którzy uważają, że niedawny spadek inflacji jest „przejściowy”. Jest to ważne, ponieważ wzmacnia pogląd, że w tej chwili nie ma zbyt dużej presji na obniżkę stóp. W protokole nie wspomniano nawet o takiej możliwości. Jest to też istotne, ponieważ rynek wycenia możliwość cięcia stóp procentowych do końca roku, a FED w tym kontekście brzmi neutralnie, a nie gołębio.

W odniesieniu do sytuacji na giełdzie papierów wartościowych przedstawiciele FED są usatysfakcjonowani poprawą, którą ostatnio obserwowaliśmy (w porównaniu ze zmiennością, którą obserwowaliśmy w grudniu i styczniu), ale może to nie być wystarczający powód, by ponownie zacząć podnosić stopy, przynajmniej na razie.

Członkowie FOMC nie widzą też zbyt dużej presji inflacyjnej, płynącej z rynku pracy, a zatem brak jak na razie argumentów za podwyżkami stóp procentowych. Jednak co ciekawe, ekonomiści pracujący dla FED nie są tak optymistyczni co do tego, że inflacja powróci do celu Rezerwy Federalnej na poziomie 2 proc. Jeśli w ciągu najbliższych kilku miesięcy okaże się, że w danych brakuje oznak wzrostu cen, ich poglądy mogłyby zostać zauważone przez FED i wpłynąć na zmianę retoryki.

Podsumowując, Rezerwa Federalna nie ma argumentów za podwyżkami stóp procentowych, ani też za ich obniżkami i trwa okres wyczekiwania na rozwój sytuacji w światowej gospodarce. Rynek mógł się lekko zawieść, że w protokole nie było o tym żadnej wzmianki, ponieważ wycenia szanse na obniżkę stóp procentowych do końca roku. Mogło się to przełożyć na nieznaczne wzmocnienie amerykańskiej waluty przy wciąż niewielkiej zmienności.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 maj 2019 3:52

Złoto ponownie drożeje przy mocnym dolarze

22 maj 2019 16:44

Funt pogłębia spadki i 4-miesięczne minima

22 maj 2019 12:24

Dolar pozostaje mocny mimo szans na cięcie stóp procentowych w USA

22 maj 2019 9:50

Wyczekiwanie na protokół z posiedzenia FED

21 maj 2019 9:32

Australia – cięcie stóp w czerwcu jeszcze bardziej prawdopodobne

21 maj 2019 4:37

Na których walutach zmienność może być większa?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.