Te fundusze Smart Beta ETF od wielu lat biją szeroki rynek!

28.08.2024 15:22|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Smart Beta ETF to rodzaj funduszu łączącego cechy tradycyjnych pasywnie zarządzanych ETF-ów z elementami strategii aktywnego zarządzania. W przeciwieństwie do klasycznych ETF-ów, które replikują popularne indeksy rynkowe (jak np. S&P 500), Smart Beta ETF starają się przewyższać wyniki rynkowe poprzez wybieranie akcji według określonych reguł, zwanych „smart beta", przy zachowaniu niskich kosztów zarządzania. Przyjrzyjmy się najlepszym spośród nich, które w minionych latach biją szerokie indeksy.

Spis treści:

  1. Invesco S&P 500 Momentum ETF
  2. Invesco Energy Exploration & Production ETF
  3. iShares Russell Top 200 Growth ETF
  4. First Trust RBA American Industrial Renaissance ETF
  5. iShares Semiconductor ETF

Invesco S&P 500 Momentum ETF

wykres Invesco S&P 500 Momentum ETF

Źródło: Tradingview

Pierwszym jest interesująco skonstruowany Invesco S&P 500 Momentum ETF, oparty na strategii momentum. Fundusz dwa razy do roku zwiększa udział akcji z indeksu S&P 500, które wykazują tendencję wzrostową, i zmniejsza ich udział, gdy zaczynają spadać. Pozwoliło to osiągnąć stopę zwrotu wynoszącą 134 proc. w ciągu 5 lat, w porównaniu do 91 proc. dla samego indeksu S&P 500, przy zachowaniu kosztów zarządzania na poziomie zaledwie 0,13 proc. 

Invesco Energy Exploration & Production ETF

wykres Invesco Energy Exploration & Production ETF

Źródło: Tradingview

Drugim funduszem bijącym szeroki rynek, osiągając 146-procentową stopę zwrotu w ciągu ostatnich 5 lat, jest Invesco Energy Exploration & Production ETF. Koncentruje się on na inwestowaniu w spółki z sektora energetycznego w Stanach Zjednoczonych, głównie te zajmujące się poszukiwaniem, wydobyciem i przetwarzaniem surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Fundusz ten ciągle podnosi swoją wartość, mimo że cena ropy w ciągu tych 5 lat wzrosła o 43 proc.

iShares Russell Top 200 Growth ETF

wykres iShares Russell Top 200 Growth ETF

Źródło: Tradingview

Trzecim funduszem, który regularnie przewyższa szeroki rynek, jest iShares Russell Top 200 Growth ETF, który przez 5 minionych lat osiągnął całkowitą stopę zwrotu na poziomie 157 proc. Fundusz inwestuje w akcje amerykańskich spółek o dużej kapitalizacji rynkowej, które wyróżniają się ponadprzeciętnym potencjałem prognoz wzrostu zysków na najbliższe lata.

First Trust RBA American Industrial Renaissance ETF

wykres First Trust RBA American Industrial Renaissance ETF

Źródło: Tradingview

Kolejnym, bardziej skoncentrowanym funduszem, który od lat przewyższa główne indeksy, jest First Trust RBA American Industrial Renaissance ETF, osiągający stopę zwrotu na poziomie 182 proc. w ciągu minionych 5 lat. Fundusz inwestuje w akcje spółek z sektora przemysłowego w USA, obejmujące produkcję, budownictwo, transport, technologie przemysłowe oraz usługi przemysłowe.

Sukces tego funduszu może wynikać z faktu, że wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu muszą mieć dodatnią prognozę zysków według konsensusu analityków. W przeciwnym razie są wykluczane. Dzięki temu indeks naturalnie i szybko oczyszcza się z mniej obiecujących aktywów. Dodatkową zaletą funduszu jest to, że posiadane spółki wydają się być relatywnie tanie, ze wskaźnikiem cena do zysku (C/Z) wynoszącym 18,7, w porównaniu do 29 dla indeksu S&P 500.

iShares Semiconductor ETF

wykres iShares Semiconductor ETF

Źródło: Tradingview

 

Imponującą stopę zwrotu, przekraczającą 200 proc. w ciągu ostatnich 5 lat, osiągnął iShares Semiconductor ETF. Fundusz ten oferuje ekspozycję na spółki zajmujące się półprzewodnikami. Dynamiczny wzrost można przypisać w tym przypadku rozwijającej się technologii sztucznej inteligencji, która w dużej mierze opiera się na półprzewodnikach, kartach graficznych i procesorach.

Warto jednak pamiętać, że fundusz ten jest skoncentrowany na jednym sektorze, co oznacza brak korzyści z dywersyfikacji sektorowej. W związku z tym jest o 60 proc. bardziej zmienny niż szeroki rynek. Dynamiczny rozwój technologii sztucznej inteligencji oraz zapowiadane przez największych gigantów technologicznych inwestycje w centra danych i rozwój AI mogą nadal jednak wspierać wzrost zysków spółek półprzewodnikowych.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 sie 2024 12:43

Inwestowanie w obliczu kryzysu: jak się zabezpieczyć, jakich ruchów unikać?

22 sie 2024 13:18

Polska największym nabywcą złota na świecie! Czy obecnie to dobra inwestycja?

20 sie 2024 12:42

Superinwestorzy, w tym Warren Buffett i Michael Burry, wyprzedają akcje! 

14 sie 2024 9:23

Dlaczego OPEC nie widzi recesji w USA? Co dalej z ceną ropy?

8 sie 2024 16:35

Dlaczego Warren Buffett sprzedał akcje Apple’a?

7 sie 2024 15:05

Krajobraz po bitwie. Jak wyglądają rynki po „czarnym poniedziałku”?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.