Inwestowanie w obliczu kryzysu: jak się zabezpieczyć, jakich ruchów unikać?

27.08.2024 12:43|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza gdy lokujemy środki w akcje i fundusze ETF. Załamania na giełdach są naturalnym elementem tego rynku, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność. Jeśli spodziewamy się spadków, najpierw powinniśmy określić nasz horyzont inwestycyjny, a także zrozumieć wartość posiadanych aktywów. Jeśli nasz horyzont wynosi mniej niż 12 miesięcy lub nie jesteśmy pewni przyszłości naszych inwestycji, warto rozważyć kilka scenariuszy.

Spis treści:

  1. Dwie podstawowe zasady inwestowania
  2. Jak zabezpieczyć portfel inwestycyjny przed ryzykiem?
  3. Czego unikać podczas kryzysu?

Dwie podstawowe zasady inwestowania

Jednym z rozwiązań, które mogą przyjść na myśl, jest sprzedaż inwestycji. Powinna to jednak być ostateczność, zgodnie ze słowami Warrena Buffetta: „Pierwsza zasada inwestowania to nie tracić pieniędzy, a druga to nie zapominać o zasadzie numer jeden”. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż, warto przenieść środki do bezpieczniejszych aktywów, takich jak obligacje skarbowe czy lokaty, aby nadal mogły one pracować.

Jak zabezpieczyć portfel inwestycyjny przed ryzykiem?

Nie musimy sprzedawać naszych akcji czy funduszy, aby zabezpieczyć się przed spadkami. Można zastosować hedging portfela za pomocą kontraktów na różnicę (CFD) na akcje, fundusze ETF czy inne instrumenty dostępne u brokerów. W ten sposób możemy tymczasowo zabezpieczyć wartość portfela przed zmianami rynkowymi.

Kontrakty terminowe, które pierwotnie służyły do hedgingu, obecnie są także wykorzystywane do spekulacji, oferując krótkoterminowe inwestycje z niższymi kosztami transakcyjnymi i dźwignią finansową. Fundusze hedgingowe używają ich do arbitrażu, zarabiając na różnicach w wycenach, co zwiększa płynność i efektywność rynku, choć wymaga zaawansowanych systemów i dużego kapitału.

Bardziej zaawansowani inwestorzy mogą skorzystać z opcji, które dają prawo (a nie obowiązek) sprzedaży po określonej cenie. Wymaga to jednak opłaty zwanej premią i większej wiedzy, ale pozwala zabezpieczyć się przed spadkami, jednocześnie pozostawiając możliwość zysku przy wzrostach.

Czego unikać podczas kryzysu?

Być może najgorszą decyzją jest sprzedaż inwestycji tylko dlatego, że spadła na wartości. Warto pamiętać o różnicy między inwestowaniem a spekulacją. Inwestujemy w aktywa, których wartość wewnętrzna jest wyższa niż rynkowa. Spekulacja natomiast opiera się na przewidywaniu krótkoterminowych ruchów cenowych, napędzanych przez masowe zachowania rynkowe.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 sie 2024 13:18

Polska największym nabywcą złota na świecie! Czy obecnie to dobra inwestycja?

20 sie 2024 12:42

Superinwestorzy, w tym Warren Buffett i Michael Burry, wyprzedają akcje! 

14 sie 2024 9:23

Dlaczego OPEC nie widzi recesji w USA? Co dalej z ceną ropy?

8 sie 2024 16:35

Dlaczego Warren Buffett sprzedał akcje Apple’a?

7 sie 2024 15:05

Krajobraz po bitwie. Jak wyglądają rynki po „czarnym poniedziałku”?

31 lip 2024 14:52

Bank Japonii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 16 lat!

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.