Blisko 30 proc. straciły kontrakty terminowe na ropę naftową po weekendzie ze względu na zerwanie porozumienia między OPEC i Rosją. Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, nie doszła do porozumienia w sprawie zwiększenia limitów cięcia produkcji i zapowiedziała wojnę ceną na ogromną skalę, czego skutki obserwujemy dziś o poranku.
5-6 marca kraje OPEC wraz z Rosją miały dojść do porozumienia w sprawie cięcia produkcji, aby zatrzymać spadki cen ropy naftowej. Spadki z kolei wydawały się następstwem epidemii koronawirusa – jej możliwego wpływu na gospodarkę i zmniejszenia popytu na ropę. Rosja nie zgodziła się jednak na pogłębienie cięcia, gdyż to mogłoby przyczynić się do zwiększenia dominacji Stanów Zjednoczonych na rynku. Dominacja pojawiła się wraz z działaniami OPEC+. Rosja najwyraźniej nie akceptuje takiej polityki, co doprowadziło do zerwania sojuszu z OPEC. W konsekwencji Saudowie obniżyli ceny swojej ropy dla kontrahentów, idąc na wojnę cenową z Rosją. Arabia Saudyjska zapowiedziała też odkręcenie kurka z ropą i pełne jej pompowanie na światowy rynek. Tym samym produkcja ma wzrosnąć nawet do 12 mln baryłek dziennie. Mniej więcej tyle wynoszą maksymalne moce produkcyjne tego kraju.
Zwiększenie podaży surowca, cięcie cen, zerwanie sojuszu, postępująca epidemia COVID-19, a wszystko to w jeden weekend. Cena ropy WTI o poranku stabilizuje się w rejonie 30 USD za baryłkę, tymczasem jeszcze na początku tego roku koszt baryłki wynosił 65 USD. Żeby uświadomić sobie, jak bardzo ropa jest obecnie tania, niektórzy uszczypliwie porównują cenę baryłki do kubełka kurczaków jednej z popularnych sieci fast foodów. W tym zestawieniu ropa jest tańsza…
Inwestorzy czekają na odpowiedź Rosji, a w tle rosnąć mogą obawy o eskalację konfliktu. Może ona prowadzić nawet do wzmożenia działań militarnych. Jakby rynkom było mało kłopotów, teraz pojawił się kolejny czynnik ryzyka, mogący destabilizować sytuację polityczną w rejonie Zatoki Perskiej oraz na linii Waszyngton – Moskwa.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.