Kolejne działania banków centralnych przed nami

05.03.2020 10:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Długo nie musieliśmy czekać na kolejne szybkie działanie następnego banku centralnego, który zdecydował się na cięcie stóp procentowych. Mowa o Banku Kanady, który w środę, 4 marca obniżył główną stopę procentową o 0,5 pkt proc., do 1,25 proc. Jest to najniższy poziom stóp w Kanadzie od czerwca 2018 r.

Ostatni raz na tak znaczący ruch Bank Kanady (BoC) zdecydował się w marcu 2009 r., a teraz poszedł w ślady amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Przypomnijmy, że Fed we wtorek, 3 marca obniżył stopę funduszy federalnych również o 0,5 pkt proc. W oświadczeniu BoC podano, że wybuch epidemii jest poważnym negatywnym szokiem dla gospodarki. W konsekwencji pierwszy kwartał 2020 r. będzie słabszy, niż wcześniej się tego spodziewano. Jednak nie jest to skutek wyłącznie koronawirusa, ale także strajków, blokad linii kolejowych czy zamieci śnieżnych. Na koniec dodano, że BoC może w razie potrzeby dalej dostosowywać politykę pieniężną i pozostaje w kontakcie z przedstawicielami krajów G7. Po decyzji Banku Kanady dolar kanadyjski zdawał się gwałtownie tracić dla pozostałych głównych walut świata.

Tymczasem w Polsce Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Sytuacja gospodarcza Polski jest o wiele lepsza niż pozostałych krajów i tym samym nawet przy spowolnieniu w gospodarce wzrost PKB pozostanie zadowalający – można skonkludować opinię RPP. Złoty po tej decyzji pozostawał stabilny, mimo że rynek stopy procentowej oczekiwał bardziej gołębiego stanowiska.

Natomiast kolejnymi bankami centralnymi, które mogą ciąć stopy procentowe, są Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii. Według rynku pieniężnego już w przyszłym tygodniu EBC może obciąć stopy procentowe o 10 punktów bazowych. Z kolei według banku Goldman Sachs Bank Anglii 26 marca obetnie główną stopę procentową o 0,5 pkt proc., do 0,25 proc. Według GS wybuch epidemii może przybliżyć kraj do recesji. Według wypowiedzi Andrew Bailey’a, który od 16 marca będzie pełnić funkcję gubernatora BoE, Bank może czekać na więcej dowodów na wpływ wirusa na gospodarkę, a działanie powinno zostać podjęte w odpowiednim czasie.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 mar 2020 9:47

Fed rzuca rynkom i gospodarce koło ratunkowe

3 mar 2020 10:08

Giełdy odbijają, dolar traci. Konferencja G7 w centrum uwagi

2 mar 2020 9:29

Globalne nadzieje na luzowanie polityki monetarnej

28 lut 2020 9:41

Wirus uderza w Nową Zelandię. NZD traci ponad 1 proc.

28 lut 2020 3:45

Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8.03.2020)

27 lut 2020 10:12

Obawy przed pandemią straszą rynki

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.