Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim wczorajszym wystąpieniu nie zdołał uspokoić inwestorów oraz przekonać ich do tego, że sytuacja jest pod kontrolą. Dodatkowo CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) poinformowało, że w USA pojawił się pierwszy przypadek pacjenta, który nie miał odpowiedniej historii podróży ani nie miał kontaktu z innym pacjentem z chorobą wywołaną przez wirusa.
Jest to pierwszy przypadek koronawirusa w USA nieznanego pochodzenia, co tym bardziej zdawało się wpływać na notowania: akcji, obligacji czy dolara amerykańskiego. Popyt na amerykański dług zdecydowanie obniżył rentowności obligacji, co w konsekwencji spowodowało spadek oprocentowania 10-latek i 30-latek do najniższego poziomu w historii. Z kolei niższa wartość oprocentowania amerykańskich papierów skarbowych mogła wpłynąć na osłabienie dolara amerykańskiego, który po informacji CDC zaczął tracić na wartości. Dziś o poranku dolar amerykański jest najsłabszą walutą z grona głównych walut świata oprócz dolara kanadyjskiego.
Zdaje się, że dzięki temu kurs EUR/USD systematycznie od pięciu dni zwyżkuje od najniższego poziomu od 3 lat, a kurs AUD/USD nie pogłębia już 11-letnich minimów. Na rynku nie brak też komentarzy, że przemówienia prezydenta Trumpa mogło rozczarować inwestorów, co ma swoje konsekwencje również w słabszym dolarze i niższym poziomie kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy giełdowe.
Według inwestorów z rynku opcji walutowych jedną z bardziej zmiennych par w najbliższym czasie może być wspomniany dolar australijski. Miara tygodniowej zmienności implikowanej dla pary AUD/USD wzrosła do najwyższego poziomu od 15 sierpnia. Może mieć to związek z oczekiwaniami dotyczącymi większej liczby informacji o koronawirusie w ten weekend. W przyszłym tygodniu zostanie opublikowana decyzja RBA (bank centralny Australii) w sprawie stóp procentowych.
Z danych makroekonomicznych, które zostaną dziś opublikowane, warto zwrócić uwagę na publikacje z godz. 11:00 dotyczące koniunktury gospodarczej w strefie euro w lutym. Kolejne istotne dane, tym razem ze Stanów Zjednoczonych, pojawią się o godz. 14:30. Będą to dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w styczniu oraz pojawi się druga rewizja PKB USA za IV kwartał 2019 r.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.