Ropa drożeje do poziomów najwyższych od miesiąca

19.02.2020 11:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej była w ostatnim czasie pod ogromną presją ze względu na obawy o to, jak mocno spadnie popyt na surowiec po wybuchu epidemii w Chinach. Ograniczenie podróży wraz z ograniczeniem produkcji zmniejszyło zapotrzebowanie Chin na ropę o ok. 20 proc., co prowadziło m.in. do zamykania tamtejszych rafinerii lub ograniczenia w nich przerobu surowca.

Cena baryłki ropy WTI w tym czasie zniżkowała o ponad 20 proc., przekraczając w pewnym momencie granicę 50 USD. Oznaczało to w praktyce osiągnięcie najniższego poziomu od początku 2019 r., co zaalarmowało kraje OPEC i ich sojuszników, którym tak istotny spadek cen nie jest na rękę i nie pozwala równoważyć opartych na eksporcie ropy naftowej budżetów. Od tego momentu coraz częściej zastanawiano się, kiedy kartel i jego sprzymierzeńcy, w tym Rosja, zareagują.

OPEC+ w tej sprawie spotka się już 6 marca – powiedział cytowany przez media przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa energii. Rynki z kolei już od kilku dni liczą na to, że kartel ograniczy wydobycie, aby zrównoważyć spadek popytu w Chinach przez wybuch epidemii. Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej, stąd OPEC+ może chcieć zapobiec pojawieniu się dużego nawisu podażowego po spadku popytu. Istotna będzie również zakładana trwałość spadku zapotrzebowania na surowiec i termin odbudowania popytu.

Dziś cena ropy naftowej mogła zostać również wsparta przez wtorkową decyzję Stanów Zjednoczonych o umieszczeniu na czarnej liście rosyjskiej spółki zależnej Rosnieftu, która według administracji prezydenta Donalda Trumpa stanowi finansowe koło ratunkowe dla rządu Wenezueli. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosneft Trading SA, spółkę zależną z siedzibą w Genewie.

Dla rynku ropy naftowej istotne mogą być również dane makroekonomiczne związane z zapasami surowca. Dziś po godz. 22:40 zostaną opublikowane dane dotyczące zmiany zapasów surowca w USA, które opublikuje API. Konsensus rynkowy zakłada spadek zapasów w ubiegłym tygodniu o 1,1 mln baryłek.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Feb 2020 9:38

Apple psuje nastroje. Waluty surowcowe tanieją

17 Feb 2020 10:48

Kluczowe wydarzenia tygodnia (17-23.02.2020)

14 Feb 2020 12:00

Największy niedźwiedzi sentyment do euro od pięciu miesięcy

13 Feb 2020 12:23

Wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy wracają do bezpieczeństwa

12 Feb 2020 11:23

Waluty surowcowe wychodzą w tym tygodniu na prowadzenie

11 Feb 2020 10:48

Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.