Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy

11.02.2020 10:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska waluta zdaje się utrzymywać falę wzrostową, która rozpoczęła się wraz z początkiem tego roku. Od stycznia indeks dolara amerykańskiego zyskał prawie 3 proc., zbliżając się do szczytów z września 2019 r. i do okrągłego poziomu 100 pkt. Miejsce to wcześniej skutecznie zatrzymało rajd dolara. Czy tak będzie i tym razem?

Amerykańska waluta w ostatnim czasie zdaje się zyskiwać po tym, jak wybuch epidemii koronawirusa zwiększył popyt na bezpieczne aktywa, a także ze względu na całkiem dobre perspektywy dla amerykańskiej gospodarki w przeciwieństwie do gospodarki europejskiej. Mogło to doprowadzić do wyprzedaży euro, a w rezultacie dolar zyskał na wartości. Dane z amerykańskiego rynku pracy czy dane o inflacji i PKB wskazują na bardzo dobry stan największej gospodarki świata, która obecnie nie ma sobie równych pod kątem publikacji danych makroekonomicznych. Były one lepsze od oczekiwań rynku i pozytywnie zaskoczyły.

Tymczasem w Europie produkcja przemysłowa w Niemczech odnotowała w grudniu największy spadek od czasów recesji w 2009 roku. Co więcej, produkcja przemysłowa we Włoszech była w grudniu również znacznie gorsza od oczekiwań, spadając w ujęciu miesięcznym o 2,7 proc.

Zatem rozbieżność w danych makroekonomicznych, jak i również powrót kapitału do USD z rynków wschodzących, zdają się najlepiej wyjaśniać siłę amerykańskiej waluty w ostatnim czasie. Dziś dla USD istotne może być wystąpienie prezesa Fed Jerome’a Powella, który przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Niewykluczone, że Powell zabrzmi optymistycznie na temat perspektyw wzrostu gospodarczego w USA nawet mimo zagrożenia płynącego z Chin. Wystąpienie i odpowiedź na pytania Komisji dziś o godz. 16:00.

W ubiegłym tygodniu w Kongresie pojawił się raport Fed, w którym zostało powtórzone, że zdaniem banku centralnego obecny przedział dla stopy procentowej wynoszący 1,5 do 1,75 proc. jest odpowiedni do tego, aby utrzymać stabilny wzrost gospodarczy. Zatem jakiekolwiek wzmianki o możliwym cięciu stóp procentowych mogłoby być dla rynku i dolara potencjalnym zaskoczeniem.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 Feb 2020 12:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia (10-16.02.2020)

7 Feb 2020 1:00

Koronawirus uderzy w chińską gospodarkę

6 Feb 2020 11:32

Kolejna świetna sesja dla giełdowych byków

5 Feb 2020 12:04

Globalny wzrost apetytu na ryzyko

4 Feb 2020 11:27

Złoto ma problemy z kontynuacją wzrostów

3 Feb 2020 11:18

Kluczowe wydarzenia tygodnia (3-9.02.2020)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.