Kluczowe wydarzenia tygodnia (10-16.02.2020)

10.02.2020 12:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Świat wciąż żyje wpływem wirusa na globalną gospodarkę, która może wyhamować przez dodatkowe wstrzymanie produkcji w Chinach, w niektórych przypadkach aż do 1 marca. W innych prowincjach dziś rozpoczęto pracę, ale proces wznawiania produkcji będzie stopniowy. Każde kolejne dane makroekonomiczny pokazujące potencjalne straty w chińskiej i światowej gospodarce będą wyczekiwane przez inwestorów.

Nie zabraknie w tym tygodniu również istotnych wydarzeń z punktu widzenia bankowości centralnej. Mowa zwłaszcza o wystąpieniu Jerome’a Powella. Prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Uczestnicy rynku będą szukać w wystąpieniu Powella informacji o tym, jakie są perspektyw i jak poradzi sobie gospodarka i polityka pieniężna z uwagi na obawy związane z koronawirusem. Opublikowane dotychczas dane dotyczące 2020 r. wskazują, że umowa handlowa między USA a Chinami przywróciła zaufanie i wzmocniła gospodarkę. Niemniej jednak część inwestorów zapewne będzie chciała się dowiedzieć, czy obecne wydarzenia mogą skłonić Fed do obniżki stóp procentowych. Prezes Rezerwy Federalnej wystąpi we wtorek o godz. 16:00 oraz w środę, też o godz. 16:00, tylko tym razem przed Komisją Bankową Senatu USA.

W czwartek o godz. 14:30, zostaną opublikowane dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu rynkowego wskaźnik cen miał wzrosnąć w styczniu do poziomu 2,5 proc. To z kolei oznaczałoby najwyższą inflację w USA od października 2018 r. Spaść do poziomu 2,2 proc. ma inflacja bazowa, co by oznaczało najniższy poziom od sześciu miesięcy. Tymczasem w piątek o godz. 08:00 pojawią się wstępne wyliczenia wzrostu PKB w Niemczech, Konsensus rynkowy zakłada wzrost PKB w czwartym kwartale o 0,1 proc. w relacji do trzeciego kwartału i wzrost o 0,2 proc. w relacji do czwartego kwartału roku wcześniejszego. Innymi słowy, gospodarka Niemiec utrzymuje się tuż nad granicą recesji, ale dane z ten kwartał mogą już do niej doprowadzić.

Na Wall Street nadal trwa sezon wyników, który mimo zagrożenia dla światowej produkcji i łańcucha dostaw ciągnie indeksy giełdowe na nowe historyczne szczyty. W tym tygodniu raportuje prawie 500 firm, w tym PepsiCo, Nvidia, Cisco, CME i Astrazeneca.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Feb 2020 1:00

Koronawirus uderzy w chińską gospodarkę

6 Feb 2020 11:32

Kolejna świetna sesja dla giełdowych byków

5 Feb 2020 12:04

Globalny wzrost apetytu na ryzyko

4 Feb 2020 11:27

Złoto ma problemy z kontynuacją wzrostów

3 Feb 2020 11:18

Kluczowe wydarzenia tygodnia (3-9.02.2020)

31 Jan 2020 9:40

WHO poprawia nastroje na rynkach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.