Koronawirus uderzy w chińską gospodarkę

07.02.2020 01:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W momencie, gdy świat dowiedział się o nowym wirusie i o tym, jak szybko się on rozprzestrzenia, zaczęto również rozważać, jakie mogą pojawić się konsekwencje ekonomiczne dla chińskiej oraz światowej gospodarki. Firmy zaczęły zamykać sklepy, fabryki i ewakuację swoich pracowników, anulowano wiele połączeń lotniczych. To wszystko nie pozostanie bez wpływu na globalną gospodarkę.

Już teraz wiemy, że spowolnienie aktywności przemysłowej Chin i zamknięcie fabryk w związku z wybuchem koronawirusa spowoduje najprawdopodobniej największy szok popytowy na ropę od ponad dekady, czyli od czasu wybuchu kryzysu finansowego. Ze względu na to, że chińskie władze poddały miasta kwarantannie, ograniczyły podróże lotnicze i drogowe oraz wydłużyły okres zamknięcia fabryk po obchodach Nowego Roku, to zużycie ropy w Chinach może spaść aż o 25 proc. Stąd też rosną szanse na to, że kraje OPEC i OPEC + zwiększą swoje zaangażowanie w ograniczenie produkcji, aby zatrzymać spadek cen surowca. Mówi się o zmniejszeniu produkcji o 500 000 baryłek dziennie lub więcej, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji.

Uderzenie wirusa i następstwa tego zdarzenia dostrzega również agencja ratingowa Standard & Poor’s, która na 2020 r. obniżyła prognozę dla wzrostu gospodarczego w Chinach z 5,7 proc. do 5,0 proc. Z oświadczenia S&P wynika, że większa fala wpływu koronawirusa na gospodarkę będzie odczuwalna w pierwszym kwartale, a ożywienie gospodarcze w Chinach nastąpi zdecydowanie w trzecim kwartale tego roku. Jak dodaje agencja Moody’s, bezpośredni i najbardziej znaczący wpływ gospodarczy ma miejsce w Chinach, ale odbije się echem na całym świecie, biorąc pod uwagę znaczenie Chin w globalnym rozwoju, a także w dochodach globalnych firm – czytamy w oświadczeniu. Również ekonomista chińskiego rządu powiedział, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale może spaść do 5 proc. lub nawet poniżej tego poziomu z powodu wybuchu wirusa.

W tym kontekście można zastanowić się, jak wygląda zasadność euforycznego wzrostu indeksów giełdowych, które z od dawna niespotykaną zmiennością ustanowiły w Stanach Zjednoczonych nowe historyczne szczyty, a w niemczech DAX jest bardzo blisko najwyższego poziomu w historii.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 lut 2020 11:32

Kolejna świetna sesja dla giełdowych byków

5 lut 2020 12:04

Globalny wzrost apetytu na ryzyko

4 lut 2020 11:27

Złoto ma problemy z kontynuacją wzrostów

3 lut 2020 11:18

Kluczowe wydarzenia tygodnia (3-9.02.2020)

31 sty 2020 9:40

WHO poprawia nastroje na rynkach

30 sty 2020 11:33

Czy Bank Anglii zaskoczy inwestorów?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.