Kluczowe wydarzenia tygodnia (17-23.02.2020)

17.02.2020 10:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W tym tygodniu zostaną opublikowane dane, które mogą wskazywać na potencjalny wpływ wybuchu epidemii koronawirusa na gospodarkę. Będą to wstępne, szacunkowe indeksy PMI dla poszczególnych gospodarek. Inwestorzy poznają protokoły ostatnich posiedzeń m.in. Fed, EBC, RBA czy RPP.

Nim jednak przejdziemy do opisu danych makroekonomicznych, które mogą być kluczowe w tym tygodniu, to wspomnieć o istotnym spadku PKB Japonii, której gospodarka skurczyła się najbardziej od 2014 r. W czwartym kwartale 2019 r. PKB Japonii spadł o 1,6 proc. w relacji do trzeciego kwartału, co może wepchnąć gospodarkę tego kraju w recesję już w tym kwartale. Jednym z głównych powodów kurczenia się gospodarki były skutki wprowadzenia w październiku ubiegłego roku podatku od sprzedaży, przez co konsumpcja spadła po raz pierwszy od pięciu kwartałów. Z kolei wydatki przedsiębiorstw spadły po raz pierwszy od trzech kwartałów. Spadły również wydatki inwestycyjne oraz zmniejszyła się dynamika wydatków publicznych. Wydaje się zatem, że po pierwszym kwartale 2020 r. gospodarka Japonii znajdzie się w recesji, co może stać się ogromnym wyzwaniem dla rządu i Banku Japonii, który już teraz prowadzi bardzo luźną politykę monetarną.

Protokoły ostatnich posiedzeń banków centralnych Australii, Stanów Zjednoczonych, strefy euro oraz Polski zostaną opublikowane odpowiednio we wtorek, 18 lutego o godz. 01:30, w środę, 19 lutego o godz. 20:00, w czwartek, 20 lutego o godz. 13:30 i 14:00. Inwestorzy z reguły w protokołach poszukują potwierdzenia dla swoich przypuszczeń odnośnie do dalszych losów polityki monetarnej. Wydaje się, że obecnie, choć rynek oczekuje luzowania polityki monetarnej w większości przypadków, stopy procentowe się nie zmienią. Dopiero poznanie twardych danych gospodarczych z pierwszego kwartału może prowadzić do podjęcia nowych decyzji.

Z perspektywy danych, które mogą pokazać wpływ koronawirusa na gospodarkę, warto zwrócić uwagę na PMI. Opublikowane w piątek PMI będą dotyczyć wstępnej sytuacji w lutym w sektorze przemysłowym i usługowym. Już teraz konsensus rynkowy wskazuje na pogorszenie się sytuacji w Niemczech, strefie euro czy w Wielkiej Brytanii, gdzie sektor przemysłowy w drugim miesiącu br. miał spowolnić, a odczyty PMI mogą wypaść poniżej 50 pkt.

Nie bez znaczenia dla sentymentu rynkowego, zwłaszcza dla rynku akcji, istotne mogą okazać się dalsze działania lub ich zapowiedzi ze strony chińskich władz. Już teraz na początku tygodnia po raz kolejny Chiny wsparły swoją gospodarkę, aby przeciwdziałać skutkom wybuchu wirusa. Ludowy Bank Chin (PBoC) obniżył oprocentowanie średnioterminowych pożyczek o 10 pkt bazowych, do 3,15 proc. Z kolei w weekend chiński rząd wydał 8 mld juanów na wsparcie władz lokalnych, z czego 3,5 mld juanów przeznaczono na prowincję Hubei, epicentrum wirusa, co już na początku tygodnia wsparło notowania akcji w Azji i zdaje się prowadzić do osiągnięcia rekordów na europejskich i amerykańskich indeksach.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Feb 2020 12:00

Największy niedźwiedzi sentyment do euro od pięciu miesięcy

13 Feb 2020 12:23

Wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy wracają do bezpieczeństwa

12 Feb 2020 11:23

Waluty surowcowe wychodzą w tym tygodniu na prowadzenie

11 Feb 2020 10:48

Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy

10 Feb 2020 12:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia (10-16.02.2020)

7 Feb 2020 1:00

Koronawirus uderzy w chińską gospodarkę

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.