Największy niedźwiedzi sentyment do euro od pięciu miesięcy

14.02.2020 12:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD osiągnął najniższy poziom od prawie trzech lat, spadając w stronę poziomów ostatni raz obserwowanych w kwietniu 2017 r. Jedną z głównych przyczyn wydaje się nasilenie obaw o wzrost gospodarczy, co z kolei zwiększa szanse na luzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.

W tym tygodniu to właśnie wspólna waluta wydaje się najsłabszą z grona głównych walut świata, tracąc na wartości ok. 1 proc. Sentyment do euro mogły pogorszyć dane o produkcji przemysłowej, które były najgorsze od blisko czterech lat. Co więcej, dzisiejsze dane o PKB Niemiec, czyli największej gospodarki strefy euro, wskazały na stagnację w czwartym kwartale 2019 r. Z danych wynika, że konsumpcja gospodarstw domowych, jak i wydatki rządowe znacznie spowolniły, a inwestycje spadły. Spadł również eksport, a import wzrósł, co sugeruje, że wymiana handlowa mogła mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Jest zatem duże prawdopodobieństwo tego, że w pierwszym kwartale br. możemy ponownie zobaczyć kurczenie się PKB Niemiec. To wspólnej walucie może nie pomagać.

Stąd też na rynku opcji walutowych inwestorzy mogą zwiększać swoje oczekiwania co do dalszego spadku kursu EUR/USD. Z punktu widzenia opcji tygodniowych pojawił się najbardziej niedźwiedzi sentyment od 4 września. Wynika to z faktu zwiększonego popytu na opcje put względem opcji call. W momencie kupna opcji put inwestor może zyskać, gdy kurs instrumentu bazowego spadnie. Z kolei w momencie kupna opcji call inwestor może zyskać, gdy kurs instrumentu bazowego wzrośnie. Przewaga popytu na opcje put jest również widoczna w terminie miesiąca. Tutaj sentyment niedźwiedzi jest największy od czterech miesięcy.

Zdaje się, że europejska gospodarka jeszcze nie zdołała wyjść z ostatnich problemów, a już ma przed sobą kolejne. Bank centralny może robić wiele, ale jego działania powinny być wspierane przez odpowiednią politykę rządów, politykę fiskalną. EBC również to podkreśla, ale o ile bank na jednym posiedzeniu może postanowić o dalszym lub dłuższym luzowaniu polityki monetarnej, o tyle rządy poszczególnych państw na jednym posiedzeniu nie wprowadzą tak bardzo potrzebnych Europie reform.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Feb 2020 12:23

Wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy wracają do bezpieczeństwa

12 Feb 2020 11:23

Waluty surowcowe wychodzą w tym tygodniu na prowadzenie

11 Feb 2020 10:48

Dolar najmocniejszy od czterech miesięcy

10 Feb 2020 12:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia (10-16.02.2020)

7 Feb 2020 1:00

Koronawirus uderzy w chińską gospodarkę

6 Feb 2020 11:32

Kolejna świetna sesja dla giełdowych byków

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.