Waluty surowcowe, do których zalicza się powszechnie dolara australijskiego, kanadyjskiego czy nowozelandzkiego, charakteryzowały się w ostatnich tygodniach znaczącą słabością. Kurs pary AUD/USD w pewnym momencie znalazł się poniżej minimum z 2019 r., co oznaczało, że dolar australijski osłabił się do poziomów nieobserwowanych od początku 2009 r.
Dolar nowozelandzki tracił przez sześć tygodni z rzędu, aby dotrzeć do najniższego poziomu od listopada 2019 r., a z kolei CAD osłabił się w relacji do USD do poziomów ostatni raz widzianych w czwartym kwartale ub.r. Najpierw wojna handlowa między USA i Chinami, a następnie wybuch epidemii w Chinach wydawały się prowadzić do pogorszenia prognoz dla wzrostu gospodarczego w Chinach oraz w krajach od chińskiej gospodarki silnie zależnych, czyli np. Australii, a także do spadku popytu na ropę naftową, co potencjalnie uderzyło w notowania dolara kanadyjskiego.
Obecnie, gdy już poznaliśmy decyzje banków centralnych Australii i Nowej Zelandii, wydaje się, że sytuacja nie jest tak zła, jak pierwotnie się tego spodziewano. Podczas ubiegłotygodniowej decyzji Banku Rezerw Australii (RBA) stwierdzono, że wcześniejsze złagodzenie polityki monetarnej wpływa pozytywnie na sytuację na rynku pracy oraz na inflację. RBA uważa – nawet pomimo pożarów buszu oraz wybuchu wirusa – że, konsumpcja oraz rynek mieszkaniowy będą wspierać gospodarkę Australii i nie ma potrzeby, aby dalej luzować politykę monetarną, zwłaszcza że inflacja ma pozostawać blisko celu. Takie stwierdzenia wydają się pozytywne dla AUD, podobnie zresztą jak dzisiejsze oświadczenie Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ).
Bank centralny Nowej Zelandii utrzymał dziś główną stopę procentową na poziomie 1 proc. Taki poziom jest odpowiedni do tego, aby utrzymać dobrą sytuację w zatrudnieniu i inflację blisko celu. RBNZ uważa, że skutki wybuchu epidemii będą krótkotrwałe, a wirus stanowi coraz mniejsze ryzyko. Jeśli jednak sytuacja pogorszyłaby się, to RBNZ będzie działać. Z oświadczenia wynika również, że wzrost gospodarczy może przyspieszyć w drugiej połowie 2020 r. dzięki bodźcom i monetarnym i fiskalnym.
Dość optymistyczne nastawienie banków centralnych z antypodów zdaje się wspierać AUD i NZD. Tylko po decyzji RBNZ kurs NZD/USD podskoczył o 1 proc., dzięki czemu NZD wysunął się na prowadzenie, jako najsilniejsza waluta tygodnia. Na drugim miejscu jest dolar australijski, który zawrócił z 11-letniego minimum. Waluty surowcowe wydają się wysuwać zatem na prowadzenie nawet mimo 4-miesięcznych szczytów obserwowanych na indeksie dolara amerykańskiego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.