Rynki łapią oddech po czarnym poniedziałku

25.02.2020 09:35|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczoraj na wielu rynkach zaobserwowano paniczne zachowanie inwestorów. Akcje taniały od wschodu do zachodu, co przełożyło się na ogromne spadki indeksów giełdowych. W USA Dow Jones spadł o 3,6 proc., S&P 500 o 3,4 proc., a Nasdaq o 3,7 proc. Niemiecki DAX z kolei zniżkował o 4 proc., a ropa naftowa spadła o 5,5 proc., a więc najwięcej od prawie siedmiu tygodni.

Poniedziałkowa panika na wielu rynkach dziś wydaje się bardziej opanowana, a kontrakty na indeksy giełdowe wskazują na odbicie. Z pozytywnych informacji, które mogą przynieść wytchnienie w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa, pojawiły się doniesienia o nowych lekach. Amerykańska firma Moderna poinformowała, że ​​wypuściła pierwszą partię mRNA-1273, szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi do stosowania u ludzi. Tymczasem w Japonii Fujifilm Holdings Corp. wzrósł aż o 8,8 proc. po komentarzach japońskiego ministra zdrowia Katsunobu Kato w weekend w sprawie planów kraju, aby zalecić lek Avigan do leczenia koronawirusa – podaje agencja Bloomberg.

W rezultacie poprawy nastrojów kontrakty terminowe na japoński indeks Nikkei 225 zwyżkują dziś o ponad 2,2 proc. Nasdaq 100 rośnie o ponad 1,2 proc., a niemiecki DAX o prawie 0,8 proc. Tyle samo zyskuje również ropa naftowa. Z kolei złoto, które wczoraj ustanowiło nowy szczyt w pobliżu 1700 USD, gwałtownie zawraca, tracąc ponad 2,3 proc.

Na rynku walutowym sytuacja też zdaje się uspokajać, choć pojawiają się nowe prognozy wskazujące, że wpływ koronawirusa na gospodarki Australii czy Nowej Zelandii będzie dość negatywny. Według analityków banku Goldman Sachs PKB Australii spadnie o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym w pierwszym kwartale 2020 r. Z kolei PKB Nowej Zelandii skurczy się o 0,1 proc. k/k.

Do tego może dojść do wystąpienia recesji w Japonii po fatalnych danych z czwartego kwartału 2019 r., a wtedy cały region może być mocno dotknięty spowolnieniem gospodarczym. Niemniej jednak rynek stopy procentowej pokazuje, że prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych w Australii wynosi zaledwie 7 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 lut 2020 9:24

Inwestorzy przerażeni szybkim tempem rozprzestrzeniania się wirusa

21 lut 2020 9:33

Gospodarka Japonii coraz bliżej recesji, a Nikkei 225 blisko szczytów

20 lut 2020 9:30

Dolar wciąż zyskuje na wartości

19 lut 2020 11:04

Ropa drożeje do poziomów najwyższych od miesiąca

18 lut 2020 9:38

Apple psuje nastroje. Waluty surowcowe tanieją

17 lut 2020 10:48

Kluczowe wydarzenia tygodnia (17-23.02.2020)

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.