Inwestorzy przerażeni szybkim tempem rozprzestrzeniania się wirusa

24.02.2020 09:24|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Początek handlu na rynku kontraktów terminowych może dość jasno wskazywać na wzrost awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Kontrakty terminowe na indeksy giełdowe zdają się tracić na wartości, a rosną na złoto czy na amerykańskie obligacje wraz z przeceną walut EM, w tym złotego.

Wydaje się, że kilka czynników naraz nałożyło się w ten weekend, aby doprowadzić do obecnie obserwowanej sytuacji. Po pierwsze bardzo gwałtownie wzrosła liczba nowych przypadków zachorowań we Włoszech. To właśnie ten kraj jest teraz największym skupiskiem wirusa w Europie. W konsekwencji inne kraje zaczęły blokować połączenia z Włochami, a także odwołano część wydarzeń sportowych i kulturalnych, aby zapobiec dalszemu, szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dodatkowo same Włochy, epicentrum wirusa w Europie, wprowadziły zakaz podróżowania, który dotknął 50 000 osób. To wszystko może mieć swoje negatywne konsekwencje gospodarcze.

Sytuacja jednak nie pogorszyła się jedynie we Włoszech. W Korei, gdzie tamtejszy główny indeks giełdowy spadł dziś o prawie 4 proc., podniesiono alarm o chorobach zakaźnych do najwyższego możliwego poziomu po wzroście liczby przypadków. Jak podaje agencja Bloomberg, prezydent Korei Południowej Moon Jae-in poprosił swoich sekretarzy o rozważenie opracowania dodatkowego budżetu za zgodą parlamentu w razie potrzeby. Potrzebny jest „odważny” zastrzyk pieniędzy, aby reaktywować regionalną gospodarkę.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który mógł zaniepokoić inwestorów, było oświadczenie wydane po spotkaniu krajów G20. Ministrowie finansów G20 ostrzegali przed zagrożeniami dla globalnego wzrostu oraz wyrazili zaniepokojenie globalnym skutkiem gospodarczym wybuchu koronawirusa, który zbiera coraz większe żniwo poza Chinami. Dodali również, że rządy mogą rozważyć skoordynowany stymulus fiskalny, jeśli globalny wzrost nie odbije. Te wydarzenia zdają się również mieć wpływ na notowania AUD, NZD oraz CAD. Popularne waluty surowcowe mogą tracić na wartości wraz z rosnącymi obawami o globalną gospodarkę.

Inwestorzy od razu po weekendzie wydają się od razu dyskontować najnowsze informacje, a kolejne istotne wydarzenia to publikacje danych makroekonomicznych, zwłaszcza z Chin. Te najważniejsze w tym tygodniu poznamy jednak dopiero w sobotę 29 lutego. Będą to odczyty wskaźników PMI dla usług oraz dla przemysłu, mogące wskazać na skalę spowolnienia chińskiej gospodarki.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Feb 2020 9:33

Gospodarka Japonii coraz bliżej recesji, a Nikkei 225 blisko szczytów

20 Feb 2020 9:30

Dolar wciąż zyskuje na wartości

19 Feb 2020 11:04

Ropa drożeje do poziomów najwyższych od miesiąca

18 Feb 2020 9:38

Apple psuje nastroje. Waluty surowcowe tanieją

17 Feb 2020 10:48

Kluczowe wydarzenia tygodnia (17-23.02.2020)

14 Feb 2020 12:00

Największy niedźwiedzi sentyment do euro od pięciu miesięcy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.