W pierwszym tygodniu marca, podobnie jak w ostatnim tygodniu lutego, rynek i inwestorzy wciąż mogą reagować na doniesienia o nowych przypadkach zarażenia koronawirusem lub o zwiększającej się liczbie osób, które wyzdrowiały. Sytuacja może rozwinąć się w dwie strony, ale prawdopodobnie w pierwszym kwartale światowa gospodarka zdecydowanie spowolni.
Koronawirus wraz z danymi makroekonomicznych i decyzjami banków centralnych oraz spotkaniem OPEC – to mieszanka wydarzeń, które mogą ponownie dostarczyć dużo emocji i potencjalnej zmienności na wielu rynkach. Już w sobotę, 29 lutego poznamy pierwsze kluczowe dane z chińskiej gospodarki. Będą to publikacje wskaźników PMI dla usług i przemysłu. Konsensus rynkowy zakłada solidny spadek poniżej 50 pkt, co może świadczyć o recesji w tych sektorach. W poniedziałek, 2 marca przez cały dzień będą publikowane kolejne PMI od Japonii przez strefę euro po Stany Zjednoczone za luty. Mogą one wskazać, czy wirus wyrządził duże szkody w gospodarkach poszczególnych krajów.
Podejście do obecnej sytuacji zarówno rynkowej, jak i gospodarczej przedstawią bankierzy centralni z Australii, Polski i Kanady. We wtorek, 3 marca o godz. 4:30 zostanie opublikowana decyzja o wysokości stóp procentowych w Australii. Konsensus rynkowy nie zakłada zmian, ale wypowiedzi i oświadczenie RBA mogą być gołębie. Na to wskazuje z kolei rynek opcji walutowych, który również szykuje się na podwyższoną zmienność podczas tego wydarzenia. Polska Rada Polityki Pieniężnej opublikuje swoją decyzję w środę, 4 marca. Rynek stopy procentowej dla PLN wskazuje, że wzrosły szanse na luzowanie polityki monetarnej w naszym kraju. Dlatego kluczowe będzie wsłuchanie się w wypowiedzi przedstawicieli Rady podczas konferencji prasowej. Może odbyć się również dyskusja nad zmniejszeniem kroku zmian stóp procentowych w Polsce z 25 pkt bazowych do 15. Również w środę, o godz. 16:00, zostanie opublikowana decyzja w sprawie stóp procentowych w Kanadzie. Konsensus rynkowy nie zakłada zmian stóp procentowych, ale kluczowy może być ton oświadczenia Banku Kanady.
Wydaje się, że bardzo interesującym może być także spotkanie OPEC+ w dniach 5-6 marca. Po ostatnich gigantycznych spadkach cen ropy naftowej na światowych rynkach inwestorzy mogą oczekiwać konkretnych decyzji po tym spotkaniu. OPEC z kolei musi przeanalizować, jak duży spadek popytu na ropę mogła wywołać epidemia koronawirusa oraz czy i kiedy popyt wzrośnie. W mediach mówi się o tym, że Arabia Saudyjska chce dodatkowego cięcia produkcji o 1 mln baryłek dziennie. Natomiast konsensus zakłada obecnie przedłużenie umowy dotyczącej redukcji wydobycia do końca roku i zmniejszenie produkcji o kolejne 600 mln baryłek dziennie.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.