Kluczowe wydarzenia tygodnia (9-15.03.20)

06.03.2020 03:23|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W drugim tygodniu marca, podobnie jak i w pierwszym, uwagę może przyciągać problem rozszerzającej się epidemii koronawirusa oraz jej potencjalnego wpływu na gospodarkę i rynki finansowe. Początek marca przyniósł ogromny wzrost oczekiwanej zmienności, co możemy obserwować po miarach indeksów VIX dla walut oraz dla amerykańskiego indeksu S&P 500. Takich wahań jak obecnie nie obserwowaliśmy od lat.

Zmienność wydaje się pokłosiem niepewności. Jednego dnia indeksy mogą spadać o 4 proc., aby kolejnego potencjalnie odbić o 3 proc. itd. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo epidemia będzie trwała i jakie będzie miała finalne skutki dla ludzkości oraz dla gospodarki. Dane makroekonomiczne za luty, wyłączając raporty PMI dla Chin czy zbiorczy PMI dla całego świata, nie były złe. Co więcej, w lutym, jak wynika z danych opublikowanych 6 marca, w Stanach Zjednoczonych, w sektorach poza rolnictwem, przybyło 273 tys. nowych miejsc pracy. Konsensus rynkowy wynosił 175 tys. Stopa bezrobocia spadła z kolei ponownie do 3,5 proc. i była poniżej konsensusu wskazującego na 3,6 proc.

Dane makroekonomiczne z USA mogą jednak jeszcze nie pokazywać wydarzeń z końca miesiąca. Pokaże to dopiero ich rewizja. Po danych z rynku pracy przyjdzie czas na publikację danych o inflacji. Raport pojawi się w środę, 11 marca o godz. 13:30. Według konsensusu zarówno inflacja bazowa, jak i inflacja CPI miały wzrosnąć w lutym o 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Niemniej jednak spoglądając na oczekiwania inflacyjne w USA, może się wydawać, że szczyt inflacji jest już za nami.

Ze strefy euro 10 marca pojawi się finalny odczyt PKB za IV kwartał. Konsensus wskazuje na możliwy wzrost o 0,1 proc. k/k i 1 proc. r/r. Zatem nietrudno się domyślić, że w pierwszym kwartale tego roku możemy zobaczyć skurczenie się gospodarki europejskiej względem ostatniego kwartału ubiegłego roku. Najważniejszym wydarzeniem dla rynków finansowych będzie jednak decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Już 12 marca o godz. 13:45 EBC zakomunikuje, czy idzie w ślady Fed, RBA, BoC, czy też nie zmieni stóp procentowych. Zdania na ten temat są podzielone. Zdaniem uczestników rynku pieniężnego może pojawić się obniżka wynosząca przynajmniej 10 pkt bazowych. Tymczasem zdaniem ankietowanych przez agencje informacyjne ekonomistów stopy procentowe EBC pozostaną niezmienione.

Taka rozbieżność w oczekiwaniach może powodować wzrost i tak już relatywnie dużej zmienności pary EUR/USD. Rynek ten w zaledwie dwa tygodnie wzrósł o ponad 500 pipsów. Przy dużych oczekiwaniach względem EBC w przyszłym tygodniu i jeszcze większych względem Fed 18 marca zmienność na tym rynku może pozostawać relatywnie wysoka.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 Mar 2020 10:07

Kolejne działania banków centralnych przed nami

4 Mar 2020 9:47

Fed rzuca rynkom i gospodarce koło ratunkowe

3 Mar 2020 10:08

Giełdy odbijają, dolar traci. Konferencja G7 w centrum uwagi

2 Mar 2020 9:29

Globalne nadzieje na luzowanie polityki monetarnej

28 Feb 2020 9:41

Wirus uderza w Nową Zelandię. NZD traci ponad 1 proc.

28 Feb 2020 3:45

Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8.03.2020)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.