Spadek cen amerykańskich obligacji i jego konsekwencje

08.01.2021 11:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Światowy rynek rządowych długów jest największy na świecie. W 2019 r. jego wielkość była szacowana na 105,9 bln USD, podczas gdy kapitalizacja światowego rynku akcji wynosiła 95,0 bln USD – według danych Sifma.org. Zatem zmiany cen obligacji mogą być istotne również dla innych rynków.

Co ostatnio wydarzyło się na rynku obligacji i jak może wpływać to np. na waluty i akcje? Otóż zdaje się, że wraz z informacją o wynalezieniu skutecznej szczepionki na COVID-19 inwestorzy zaprzestali gry pod dalsze obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, ale także i w innych częściach świata. W konsekwencji wydaje się, że hossa trwająca od wielu lat na tym rynku dobiegła końca. Inwestorzy, nie mając argumentów za dalszym handlem pod obniżki stóp procentowych, mogą pozbywać się obligacji, realizując zyski. To w konsekwencji tworzyć może ogromną podaż, którą z kolei wchłaniają banki centralne, dzięki swoim programom skupu aktywów, w tym rządowych obligacji.

Tymczasem za pozyskane pieniądze z obligacji, po realizacji potencjalnych zysków, globalni inwestorzy w nadziei na ożywienie gospodarcze mogą kupować inne aktywa: akcje, surowce czy kryptowaluty. Możliwa realizacja zysków na największym rynku świata może wywołać ogromną hossę na pozostałych rynkach, a wszystko do czasu, gdy rentowności nie wzrosną na tyle, aby konkurować z ryzykownymi aktywami. Aktualnie oprocentowanie 10-letnich obligacji USA przekracza dopiero 1 proc., co przy oczekiwaniach inflacyjnych powyżej 2 proc. nadal może wskazywać na ujemne realne stopy procentowe.

Jeśli wzrost rentowności obligacji amerykańskich będzie wynikać z perspektyw dla wzrostu gospodarczego w USA, to może to także przyczynić się do wzrostu wartości dolara amerykańskiego. Jak wynika z danych CFTC i raportu COT, na kontraktach terminowych na indeks USD występuje najmniej pozycji długich netto od 2011 r. Oznacza to z kolei, że kontrakty terminowe mogą wskazywać na istotne wyprzedanie, co może z kolei sprzyjać korekcie.

W konsekwencji spadek cen obligacji w USA może z jednej strony prowadzić do przepływu kapitału na inne rynki, ale także wzrost ich oprocentowania może prowadzić do korekty na dolarze. Tym samym mogłoby to oznaczać zwrot w trendach, które wydają się obowiązywać od marca, na parach walutowych z USD.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 sty 2021 12:12

Znakomite nastroje na giełdach. Ropa w górę po decyzji Saudów

5 sty 2021 10:55

Silne euro się kończy?

4 sty 2021 11:54

Euforia i korekta na rynku kryptowalut

24 gru 2020 11:48

Zwycięzcy i przegrani 2020 r.

23 gru 2020 11:29

Surowce z szansą na dalsze wzrosty?

22 gru 2020 11:56

Coraz mniej gotówki dostępnej do zakupu akcji. Krótkoterminowy sygnał sprzedaży?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.