Zwycięzcy i przegrani 2020 r.

24.12.2020 11:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

2020 r. niewątpliwie przejdzie do historii świata i ludzkości, ale także zapisze się na kartach historii rynków finansowych, ponieważ doświadczyliśmy największego wstrząsu gospodarczego od Wielkiego Kryzysu Finansowego sprzed ponad dekady.

Epidemia COVID-19 wstrząsnęła wieloma rynkami, które w drugiej połowie roku zdawały się odrabiać straty. Przyjrzymy się tym, które zdawały się zyskiwać najwięcej oraz tym, które w tym roku nie radziły sobie najlepiej. Obronną ręką z kryzysu, jest rynek srebra. Cena uncji tego metalu wzrosła od początku 2020 r. do dziś o ponad 45 proc. Nim jednak cena zaczęła rosnąć, wcześniej zobaczyliśmy najniższe poziomy od 2009 r. Srebro, jako metal przemysłowy, ale także i inwestycyjny, zaczęło drożeć wraz z lepszymi danymi gospodarczymi z Chin, gdzie przemysł bardzo szybko odżył po wprowadzonych wcześniej restrykcjach. Co więcej, w ciągu trwającej pandemii to właśnie ta gałąź gospodarki wydaje się najbardziej odporna na lockdowny, a programy infrastrukturalne mogą zwiększać popyt na metale przemysłowe.

W 2020 r. nie zawiodła także amerykańska giełda. Wiele spółek, zwłaszcza technologicznych, zyskało na tym, że ludzie zostali w domach, przeszli na pracę zdalną i na domową rozrywkę. Tym samym indeks Nasdaq 100 od początku roku zwyżkował o ponad 44 proc. Daleko w tyle tego zestawienia został indeks S&P 500, ze stopą zwrotu ok. 14 proc. oraz Dow Jones Industrial Average, który zdaje się rosnąć od początku 2020 r. tylko o 5,6 proc. Popularny w Europie DAX odrobił straty poniesione w ciągu roku i jest na 2,5 proc. plusie.

Wracając do najlepiej radzących sobie rynków, po indeksie Nasdaq 100, uplasowało się złoto. Cena żółtego metalu wzrosła od początku roku o ponad 20 proc. Inwestorzy z jednej strony zdawali się szukać bezpiecznych aktywów na trudne kryzysowe czasy, a z drugiej strony mogli szukać alternatyw dla pieniądza papierowego, którego podaż ogromnie wzrosła. Pojawiły się też obawy przed przyszłą inflacją i ujemne realne stopy procentowe, co także mogło pomóc cenie złota.

Rynkiem, który jeszcze się nie podniósł po wstrząsie, wydaje się ropa naftowa. Cena baryłki ropy WTI jest o ponad 20 proc. niższa niż przed rokiem. Niemniej jednak perspektywa skutecznej szczepionki i powrotu do normalności w sezonie letnim może sprzyjać cenom w 2021 r. Elastyczna polityka OPEC+ pomaga zlikwidować nawis podażowy i może się przyczynić do stabilizacji rynku i systematycznego wzrostu ceny.

Żaden z powyższych rynków nie był w stanie pobić wyniku bitcoina. Najpopularniejsza na świecie kryptowaluta podrożała o ponad 220 proc., bijąc swój rekord wszech czasów z 2017 r.

O tym, co może przynieść 2021 r., będziemy pisać już po Nowym Roku, a kolejny komentarz ukaże się 4 stycznia. Wesołych i zdrowych Świąt!


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 gru 2020 11:29

Surowce z szansą na dalsze wzrosty?

22 gru 2020 11:56

Coraz mniej gotówki dostępnej do zakupu akcji. Krótkoterminowy sygnał sprzedaży?

21 gru 2020 11:19

Wstrząs na rynkach w świątecznym tygodniu

18 gru 2020 16:21

Przed nami świąteczny tydzień

18 gru 2020 11:45

Dolar pogłębił straty. Bitcoin i srebro liderami wzrostów

17 gru 2020 11:51

Bitcoin bije kolejny rekord

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.