Amerykański indeks S&P 500 wzrósł o ponad 60 proc. od swojego lokalnego minimum, które zostało wyznaczone 23 marca. Od tamtego czasu obserwujemy systematyczny spadek poziomu gotówki, który jest utrzymywany przez instytucje finansowe.
Jak wynika z ankiety Bank of America, udział gotówki w całym portfolio badanych instytucji finansowych i funduszy inwestycyjnych wynosił w grudniu średnio 4 proc. Oznacza to, że poziom gotówki w relacji do listopada spadł z 4,1 proc. i jest na najniższym poziomie od początku wybuchu pandemii. W okresie największego wstrząsu na rynkach wywołanego przez COVID-19 poziom gotówki wśród ankietowanych przez Bank of America instytucji wzrósł do 6 proc. Od marca systematycznie zmniejszał się, a zamiast gotówki w portfelach funduszy zaczęła pojawiać się inne aktywa, w tym amerykańskie akcje.
Zdaniem Bank of America Global Research tak niski poziom gotówki może być potencjalnym sygnałem, ponieważ wolne zasoby gotówki zostały już wydane, głównie na akcje spółek typu value oraz na akcje spółek z rynków wschodzących. To z kolei przełożyło się na silne wzrosty indeksów giełdowych, w tym w listopadzie i grudniu europejskich EU 50 czy DAX. Jak podaje BofA, akcje wartościowe są postrzegane jako wysoce skorelowane ze zmianami w perspektywach gospodarczych, podczas gdy akcje rynków wschodzących zyskują na wartości w związku z globalnym ożywieniem gospodarczym i osłabieniem dolara amerykańskiego.
Według badań amerykańskiego banku, jeśli poziom gotówki wśród inwestorów spada do 4 proc., to w kolejnym miesiącu indeks S&P 500 spada średnio o 3,2 proc. Ta statystyka nie musi oznaczać, że przyszły rok upłynie pod znakiem spadków indeksów giełdowych, tylko może ostrzegać przed krótkoterminowymi zawirowaniami i korektami. W dłuższym terminie, dopóki banki centralne i rządy nadal będą wspierać i gospodarkę i sektor finansowy, to instytucje będą otrzymywać kolejne zasoby gotówki, z którą będą mogły kupować kolejne aktywa.
Według Banku America obecny krótkoterminowy sygnał niedźwiedzi jest spójny z innymi danymi płynącymi z rynku akcji, jak wskaźnik PUT/CALL ratio pokazujący rekordowy optymizm do dalszych wzrostów. Kolejne dane sugerują, że rynek może być nadmiernie nastawiony optymistycznie, ponieważ ok. 76 proc. akcji z S&P 500 znajduje się powyżej ich 50-dniowych średnich kroczących, czyli na poziomie, który według strategów Canaccord Genuity znajduje się na „skrajnie wykupionym" terytorium.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.