Dane makroekonomiczne podtrzymują dobre nastroje. Rynek czeka na Fed

16.12.2020 11:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Optymistyczne nastroje w przemyśle strefy euro, a dzięki temu wysoko zdają się utrzymywać indeksy giełdowe. Dolar pozostaje słaby.

Według danych Markit Economics wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł z 53,8 w listopadzie do 55,5 pkt w grudniu. Była to publikacja lepsza od konsensusu rynkowego wynoszącego 53 pkt oraz największy wzrost aktywności w fabrykach od dwóch i pół roku. Zwiększył się przede wszystkim wzrost nowych zamówień, dzięki czemu przyspieszyła także produkcja. Poprawił się również handel zagraniczny, ponieważ wzrost eksportu był drugim z najlepszych wyników od ponad dwóch i pół roku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że koszty produkcji wzrosły najszybciej od ponad dwóch lat, co może wywierać presję inflacyjną.

Wzrosty na giełdach i wiara w umowę handlową

W rezultacie mogą być utrzymywane wzrosty na rynkach akcji, gdzie niemiecki DAX rośnie o ponad 1,6 proc., brytyjski FTSE 100 zwyżkuje i ponad 1,1 proc. W Stanach Zjednoczonych główne indeksy giełdowe rosną od 0,25 do 0,31 proc.

Na rynku walutowym zdecydowanie zdaje się zyskiwać funt brytyjski. Kurs GBP/USD pokonał poziom 1,3500, a zwyżka wynosi prawie 0,5 proc. Na rynku zdaje się utrzymywać optymizm co do umowy handlowej po brexicie, gdyż przewodnicząca Komisji Europejskiej nadal widzi szansę na porozumienie. Wskaźnik PMI dla brytyjskiego przemysłu pobił konsensus rynkowy na poziomie 55,9 i wyniósł w grudniu 57,3 pkt. Tym samym aktywność w brytyjskich fabrykach wydaje się największa od listopada 2017 r.

Ważny wieczór z Rezerwą Federalną

Wydarzeniem dnia może być decyzja Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie stóp procentowych i programów pomocowych, które Fed uruchomił, aby bronić sektor finansowy i gospodarkę przed zapaścią. Stopa funduszy federalnych może według konsensusu pozostać w przedziale 0-0,25 proc. Inwestorzy mogą uważnie śledzić wszelkie zmiany lub wskazówki dotyczące przyszłości programu zakupu obligacji przez Fed zarówno pod względem tempa, jak i składu.

Głównym zagadnieniem może być to, czy Fed zdecyduje się zwiększyć skalę zakupów obligacji o dłuższym terminie zapadalności, aby ograniczyć szybki wzrost długoterminowych rynkowych stóp procentowych. Obecnie każdego miesiąca Fed kupuje obligacje skarbowe o wartości 80 miliardów dolarów i 40 miliardów dolarów w postaci obligacji hipotecznych.

Inwestorzy mogą monitorować, czy Fed połączy zakupy obligacji z poziomem zatrudnienia i inflacji. Kluczowe mogą okazać się projekcje makroekonomiczne Fed oraz to, czy rozpoczęcie szczepień wpłynie na zdecydowaną poprawę perspektyw dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Decyzja Fed dziś o godz. 20:00, konferencja prasowa o godz. 20:30.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 gru 2020 11:03

Rynki odporne na nowe restrykcje

14 gru 2020 11:36

Funt zdecydowanie mocniejszy. Ropa ponownie drożeje

11 gru 2020 16:08

Tydzień pod znakiem słabości funta. Kluczowy weekend przed nami

11 gru 2020 11:36

Szósty tydzień wzrostu cen ropy naftowej

10 gru 2020 9:46

Decyzja EBC już dziś. Euro w centrum uwagi

9 gru 2020 9:38

Rekordy w USA i cisza przed burzą na rynku walut

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.