Decyzja EBC już dziś. Euro w centrum uwagi

10.12.2020 09:46|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od marcowego dołka do grudniowego szczytu kurs pary EUR/USD wzrósł o ponad 14 proc., przekraczając poziom 1,2100. W rezultacie euro stało się najdroższe względem dolara amerykańskiego od kwietnia 2018 r., co może niepokoić Europejski Bank Centralny, którego decyzję poznamy już dziś.

Zdaniem przedstawicieli EBC silne euro po pierwsze może tłumić inflację, ponieważ produkty sprowadzane spoza strefy euro tanieją, a po drugie może tłumić wzrost gospodarczy, ponieważ konkurencyjność eksportu strefy euro maleje.

Dziś ruch EBC. Czego oczekuje rynek?

To zaniepokoiło przedstawicieli EBC na przełomie sierpnia i września, wywołując lokalny spadek euro. Jednak w ostatnich tygodniach deprecjacja dolara była najbardziej widoczna w stosunku do euro, bo dane dotyczące aktywności gospodarczej sugerowały, że Europa radzi sobie lepiej niż Stany Zjednoczone. Oprócz ujemnych realnych stóp procentowych w USA rosną także obawy o wzrost poziomu zadłużenia, co może wywierać presję na osłabienie USD.

Co może zrobić EBC w takim przypadku? Rynek oczekuje przede wszystkim, że po ostatnim lokalnym lockdownie Europejski Bank Centralny zwiększy o 500 mld euro program awaryjnego skupu obligacji (PEPP – Pandemic Emergency Purchase Programme) oraz przedłuży czas jego trwania przynajmniej do końca 2021 r. – wynika z konsensusu Bloomberga. Kluczowe mogą także okazać się prognozy gospodarcze przygotowane przez EBC, w tym szacunek inflacji na 2023 r. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego zostanie opublikowana dziś o godz. 13:45, natomiast konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 14:30.

USA: po szczycie na giełdach szczyt zakażeń

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych pojawiła się korekta po tym, jak popularne indeksy giełdowe osiągnęły swoje historyczne szczyty. Dow Jones finalnie spadł wczoraj o 0,4 proc., S&P 500 o 0,8 proc., a Nasdaq zanurkował o 1,9 proc. Wciąż nie ma pewności, czy i kiedy Kongres USA zgodzi się na pakiet pomocowy dla amerykańskiej gospodarki. Ostatnio miały pojawić się wątpliwości co do propozycji sekretarza skarbu Stevena Mnuchina i pakietu wartości 916 mld USD.

Co więcej, w USA nadal rośnie liczba przypadków COVID-19, a średnia 7-dniowa pobiła nowy rekord. We wtorek odnotowano 215 tys. nowych przypadków, co jest trzecią co do wielkości skalą zakażeń w ciągu jednego dnia. Niemniej jednak szczepionka Pfizera i firmy BionTech została dopuszczona do użycia, a to może dawać nadzieję, że na początku nowego roku skala zakażeń zacznie spadać.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Dec 2020 9:38

Rekordy w USA i cisza przed burzą na rynku walut

8 Dec 2020 11:49

Chętnych do sprzedaży taniego dolara ubywa

7 Dec 2020 11:20

Funt brytyjski tonie

4 Dec 2020 16:08

Słabe dane z rynku pracy USA. Srebro wygranym tygodnia

4 Dec 2020 11:44

Ropa drożeje piąty tydzień z rzędu. Dziś NFP

3 Dec 2020 11:19

Złoto i srebro odbijają. Dolar tanieje. Rynek czeka na OPEC

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.