Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy giełdowe zdają się wskazywać na możliwość otwarcia rynku na rekordowo wysokich poziomach. Co więcej, kontrakt na tzw. indeks strachu VIX spadł do najniższego poziomu od końca lutego. To wtedy właśnie rozpoczął się jego gwałtowny wzrost w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa.
Spadek futures na VIX w rejon z lutego może dość jasno pokazywać, jak rynek aktualnie wycenia sytuację związaną z epidemią. Zdaniem inwestorów ta ma się już ku końcowi i ma już nie zagrażać notowaniom akcji w Stanach Zjednoczonych (VIX jest wyliczany na podstawie zmienności dla 30-dniowych opcji na indeks S&P 500).
Amerykańska gospodarka wciąż musi czekać na pakiet pomocowy
Pomóc temu ma również zapowiedź Joe Bidena. Prezydent elekt ogłosił swój plan walki z COVID-19 podczas swoich pierwszych 100 dni urzędowania. Znalazła się w nim deklaracja zaszczepienia 100 mln Amerykanów, zwiększenia mandatów za brak noszenia maseczek, a także plan otwarcia szkół. Aktualne problemy USA w związku z pandemią zdają się schodzić już na drugi plan, ponieważ rynek ze swoimi wycenami może być przynajmniej w drugiej połowie 2021 r.
Wciąż niewiadomą stanowi pakiet pomocowy dla amerykańskiej gospodarki. Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin miał przedstawić Nancy Pelosi, która jest spikerem Izby Reprezentantów, nowy plan o wartości 916 mld dolarów. Jednak zdaniem Pelosi część z zapisów pakietu pomocowego jest nie do zaakceptowania, a więc impas w Kongresie USA wciąż trwa. O ile wyceny firm pną się wciąż w górę, o tyle jednak Ameryka i Amerykanie wciąż mają poważny problem z odtwarzaniem miejsc pracy utraconych na wiosnę przez lockdown. Tu pakiet pomocowy jest niezbędny.
Czwartek ważny dla notowań euro
Na rynku walutowym panuje relatywny spokój. Może mieć to związek z wyczekiwaniem na dzisiejsze rozmowy między Wielką Brytanią i Unią Europejską w sprawie brexitu, które mogą być już jednymi z ostatnich. Brak porozumienia po weekendzie doprowadził do bardzo szybkiego spadku funta brytyjskiego, który teraz próbuje się stabilizować w rejonie 1,3380 USD. Inwestorzy mogli przyjąć pozytywnie rozpoczęcie przez Wielką Brytanię programu szczepień, które ruszyły wczoraj.
Kurs EUR/USD pozostaje nad poziomem 1,2100 i zdaje się czekać na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Na rynku opcji walutowych nastawienie na dalszy wzrost kursu EUR/USD spadł do najniższego poziomu od 17 listopada 2020 r. Może mieć to związek m.in. z niepewnością co do wyniku rozmów w sprawie brexitu, ale także z możliwą interwencją ze strony EBC. Przedstawiciele Banku już w sierpniu dawali do zrozumienia, że euro jest zbyt drogie, co przestraszyło inwestorów i mogło prowadzić do korekty w stronę 1,1600 USD. Czy teraz będzie podobnie? Tego dowiemy się już jutro.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.