Kurs EUR/USD najwyżej od kwietnia 2018 r.

02.12.2020 10:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł blisko poziomu 1,2100, znajdując się na najwyżej od ponad dwóch lat. W rezultacie euro, umacniając się do dolara, zdaje się kontynuować trend, który mógł ulec zmianie w marcu 2020 r. po największym uderzeniu pandemii w rynki finansowe.

Straty dolara mogliśmy dostrzec m.in. przez spadek kontraktów terminowych na indeks amerykańskiej waluty. W pewnym momencie DXY spadł do 91,1 pkt, co jest najniższym poziomem od końca kwietnia 2018 r. Czynników, które mogły wczoraj uderzyć w USD, było wiele, co mogło przełożyć się na silne umocnienie walut rynków wschodzących, w tym również złotego. Słabość USD mogła także pomóc notowaniom srebra czy złota, które wczoraj zyskiwały ponadprzeciętnie, a dziś wzrosty wydają się kontynuowane.

Inwestorzy z zadowoleniem zdają się przyjmować propozycję, na którą zgadzają się i Republikanie i Demokraci, odnośnie pakietu pomocowego dla gospodarki USA. Wartość pakietu fiskalnego w tym momencie to 908 mld USD, a więc znacznie mniej, niż proponowano jeszcze przed wyborami. Jednak lepszy niecały 1 bln dolarów niż dalszy impas w rozmowach.

Pakiet pomocowy to również wzrost zadłużenia Stanów Zjednoczonych, co z kolei mogło uderzyć w dolara, ale także mogło prowadzić do silnych spadków cen amerykańskich obligacji. Co więcej, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych ma pompować więcej pieniędzy do gospodarki, rozszerzając zarówno swój program skupu obligacji, jak i kredytów dla banków, w świetle słabszych niż oczekiwano danych gospodarczych z USA.

Dolar amerykański mógł być także pod presją ze względu na utratę statusu bezpiecznej przystani. Wiąże się to z możliwością wykonania w grudniu pierwszych szczepień na COVID-19. Szczepionka firmy Pfizer ma być dostępna w Wielkiej Brytanii już w przyszłym tygodniu, a w Stanach Zjednoczonych może pojawić się w użyciu w drugiej połowie grudnia.

Wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,2000 może spotkać się wkrótce z interwencją słowną Europejskiego Banku Centralnego. Już na przełomie sierpnia i września, gdy kurs osiągnął poziom 1,2000, pojawiły się wypowiedzi o silnym euro, jego wpływie na inflację i wzrost gospodarczy w strefie euro. Niedługo być może dowiemy się, jak bardzo EBC jest tolerancyjne w kwestii kursu walutowego.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 gru 2020 11:31

Świetne nastroje na rynkach. OPEC przekłada rozmowy

30 lis 2020 11:10

Złoto z największym spadkiem od 4 lat. Dolar najsłabszy od 2 lat

27 lis 2020 16:17

Najmocniej rosnące i spadające rynki tego tygodnia

27 lis 2020 11:39

Negocjacje w sprawie brexitu trwają. Inwestorzy boją się spadku GBP

26 lis 2020 9:51

Fed będzie wspierać rynki. Dolar słabnie – czy na długo?

25 lis 2020 11:13

Ceny ropy i złota podążyły w przeciwnych kierunkach

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.