Złoto z największym spadkiem od 4 lat. Dolar najsłabszy od 2 lat

30.11.2020 11:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Początek nowego tygodnia wydaje się przynosić ostudzenie nastrojów na głównych rynkach akcji, a także może rozpocząć korektę na rynku ropy wraz z kontynuacją spadków w notowaniach złota. Na rynku walutowym obserwować możemy dalszy spadek USD.

W poniedziałek o poranku na rynku akcji panowały mieszane nastroje. Po początkowych spadkach pojawiło się odbicie w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, podczas gdy we Francji, we Włoszech czy Hiszpanii główne indeksy były notowane nadal poniżej piątkowego zamknięcia. Kontrakty terminowe w Stanach Zjednoczonych także notowane są na czerwono. Z technicznego punktu widzenia aktualne ostudzenie nastrojów może mieć miejsce po bardzo istotnych wzrostach, które obserwowaliśmy w listopadzie 2020 r. ze względu na skuteczną szczepionkę na COVID-19. Jednak inwestorzy nadal zdają się obawiać gwałtownego wzrostu infekcji i skutków ograniczeń w Europie. Niemiecki minister gospodarki powiedział, że liczba zachorowań na COVID-19 w większości regionów Niemiec jest nadal zbyt duża i ludzie muszą zrobić więcej, aby ograniczyć swoje kontakty w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby.

Obniżka cen złota

Na rynku złota obserwujemy kontynuację korekty, która przyspieszyła w momencie, gdy inwestorzy mogli stwierdzić, że czas wycofać swoje środki z tego rynku, ponieważ najgorsze w kwestii epidemii jest już za nami. Wydaje się także, że mamy do czynienia z odpływem gorącego kapitału, który wszedł na ten rynek jeszcze w lipcu. Po wielu miesiącach braku kontynuacji trendu wzrostowego kapitał ten mógł się zniechęcić i aktualnie opuszcza rynek złota, obniżając ceny.

Aktualnie uncja złota kosztuje 1775 USD i jest najtańsza od początku lipca 2020 r. W całym listopadzie złoto zdaje się tracić ponad 5 proc., co jest z kolei największym miesięcznym spadkiem o czterech lat. Jednak od początku roku stopa zwrotu wynosi ponad 16 proc. Czynnikiem, który może pomóc rynkowi złota, może być taniejący dolar amerykański oraz sygnały płynące z Fed i EBC o dalszym możliwym zwiększeniu programu skupu aktywów.

Rynek czeka na postanowienie OPEC+

Ropa naftowa wydaje się być na dobrej drodze do osiągnięcia największego miesięcznego wzrostu od maja, ponieważ w listopadzie zdaje się zyskiwać ponad 25 proc. mimo dzisiejszej korekty. Baryłka WTI kosztuje obecnie 45 USD, a rynek czeka na postanowienie po dwudniowym wirtualnym spotkaniu OPEC+. W ten weekend zostały przeprowadzone wstępne rozmowy, ale nie osiągnięto jeszcze żadnego porozumienia w sprawie polityki produkcji w 2021 r.

Jeśli cięcia produkcji nie zostaną wydłużone o pierwszy kwartał przyszłego roku, to inwestorzy nadal mogą obawiać się niższego popytu na paliwa ze względu na wciąż wysoką liczbę zakażeń koronawirusem.

Czy kończy się wyprzedaż dolara?

Na rynku walutowym zdaje się tanieć dolar amerykański, a kurs EUR/USD zbliża się do poziomu 1,2000. Kontrakt terminowy na indeks USD spadł do najniższego poziom od 2018 r., jednak nie potwierdza tego zmiana pozycjonowania inwestorów instytucjonalnych, która jest widoczna w raportach Commitments of Traders.

Wydaje się zatem, że jest coraz mniej chętnych do sprzedaży dolara po tak niskich cenach, a to może spowodować powstanie korekty par z USD pod koniec roku lub na początku 2021 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Nov 2020 16:17

Najmocniej rosnące i spadające rynki tego tygodnia

27 Nov 2020 11:39

Negocjacje w sprawie brexitu trwają. Inwestorzy boją się spadku GBP

26 Nov 2020 9:51

Fed będzie wspierać rynki. Dolar słabnie – czy na długo?

25 Nov 2020 11:13

Ceny ropy i złota podążyły w przeciwnych kierunkach

24 Nov 2020 11:13

Szaleństwo na altcoinach. Bitcoin blisko 19000 USD

23 Nov 2020 10:56

Optymizm na rynkach mimo fatalnych danych

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.