Optymizm na rynkach mimo fatalnych danych

23.11.2020 10:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W rozpoczynającym się tygodniu wydaje się dominować optymizm wśród inwestorów, którzy liczą na jak najszybsze wdrożenie szczepionki na COVID-19. Tym samym zdają się rosnąć zarówno indeksy giełdowe, jak i notowania ropy naftowej, a dolar amerykański wydaje się słabnąć.

Baryłka ropy WTI osiągnęła dziś najwyższy poziom od początku września, przekraczając poziom 43 USD. W rezultacie rozpoczął się kolejny tydzień wzrostów na tym rynku, co oznaczać może kontynuację trzech tygodni zwyżek z rzędu. Ostatni raz, kiedy ropa naftowa drożała cztery tygodnie z rzędu, miał miejsce w kwietniu 2020 r. Aktualna zwyżka cen ropy zdaje się wynikać z nadziei na ożywienie popytu po informacjach dotyczących szczepionki na koronawirusa. Jak podała agencja Reuters, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków prawdopodobnie udzieli zgody na dystrybucję szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer i niemieckiego partnera BioNTech już w połowie grudnia.

Amerykańskie firmy energetyczne po raz pierwszy od 10 tygodni zmniejszyły liczbę działających platform wiertniczych z ropą naftową i gazem ziemnym. W tym samym czasie OPEC+, który spotyka się 30 listopada i 1 grudnia, rozpatrywał możliwości przedłużenia o co najmniej trzy miesiące ograniczeń produkcji ropy.

Zdaje się, że z tego samego powodu zwyżkują indeksy giełdowe. Wielka Brytania z kolei zapowiedziała, że szczepionka na Wyspach Brytyjskich może być dostępna nawet szybciej niż w Stanach Zjednoczonych. Firma AstraZeneca z kolei poinformowała, że jej szczepionka ma 70 proc. skuteczności. M.in. dlatego aktualne kiepskie dane makroekonomiczne wydają się nie robić wrażenia na inwestorach. Indeks PMI dla niemieckich usług spadł w listopadzie do 46,2 pkt z 49,5 pkt. Był to największy spadek w sektorze usług od sześciu miesięcy ze względu na wprowadzone restrykcje gospodarcze zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii.

Z kolei we Francji wskaźnik PMI dla usług spadł do 38 pkt z 46,5 w październiku. Jest to trzeci miesiąc z rzędu, gdy sektor usługowy był w recesji. Z kolei wielkość spadku wskaźnika jest największa od maja 2020 r. Niemniej jednak rynki zdają się dyskontować przyszłość, która może być o wiele bardziej optymistyczna dzięki skutecznej szczepionce. Stąd też DAX dziś zwyżkował o ponad 1 proc., a CAC40 o ponad 0,9 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 lis 2020 16:12

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu. Gaz z silnym spadkiem

20 lis 2020 10:29

Akcje biją rekordy popularności. Inwestorzy odwrócili się od złota

19 lis 2020 11:26

Bieżące problemy przyćmiewają sukces szczepionek. Banki centralne przyjdą z pomocą?

18 lis 2020 10:57

Moda na bitcoina powróciła?

17 lis 2020 10:43

USA z drugą szczepionką. Ogromne oczekiwania na ożywienie gospodarcze

16 lis 2020 11:06

Pozytywne dane z Azji poprawiają sentyment na rynkach

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.