Bieżące problemy przyćmiewają sukces szczepionek. Banki centralne przyjdą z pomocą?

19.11.2020 11:26|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynek wpadł w euforię, gdy tylko pojawił się news o skutecznej szczepionce na COVID-19. Jednak obecnie większą wagę wydają się zyskiwać problemy związane ze zwiększającymi się obostrzeniami. Inwestorzy mogą też śledzić spotkanie przywódców Unii Europejskiej w celu rozwiązania impasu w budżecie UE i zatwierdzenia funduszu naprawczego.

Główne indeksy giełdowe w Europie wydają się spadać w czwartek, ponieważ zwiększają się obawy związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. To z kolei może pociągnąć za sobą obawy przed większymi ograniczeniami i restrykcjami, co z kolei zdaje się przyćmiewać pozytywne wiadomości o szczepionkach na COVID-19.

Oksford i AstraZeneca ogłosiły, że próby szczepionki dały silną odpowiedź immunologiczną wśród wszystkich dorosłych. Z kolei Pfizer ogłosił, że finalnie jego szczepionka jest skuteczna w 95 proc. przy 94,5 proc. szczepionki od firmy Moderna.

W USA znów zamykane szkoły i restauracje

Informacje płynące zza oceanu nie napawają optymizmem. W środę Nowy Jork podjął decyzję o zamknięciu szkół i powrócił do nauki w domu, a w Minnesocie wydano rozporządzenie o zamknięciu wszystkich restauracji, barów i lokali rozrywkowych na cztery tygodnie. W związku z tym na rynku miały pojawić się również spekulacje, że Rezerwa Federalna może zareagować przez dalsze luzowanie polityki monetarnej właśnie ze względu na wzrost ograniczeń wynikających z szerzącej się epidemii i dalszego braku pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki.

Zapowiedź możliwych działań EBC

Na dalsze działania może szykować się także Europejski Bank Centralny. Prezes EBC Christine Lagarde, podczas czwartkowego przemówienia w Parlamencie Europejskim, mówiła o szybkiej i zdecydowanej odpowiedzi banku centralnego na pierwszą falę pandemii, która uderzyła w gospodarki strefy euro.

Z takim samym podejściem i determinacją zajmiemy się obecną fazą kryzysu – dodała Christine Lagarde. Może być to zatem zapowiedź działań EBC już na posiedzeniu, które odbędzie się 10 grudnia. Lagarde zapowiedziała, że głównymi narzędziami pozostaną program nadzwyczajnych zakupów w czasie pandemii (PEPP) oraz tanie długoterminowe operacje refinansujące (TLTRO).

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 lis 2020 10:57

Moda na bitcoina powróciła?

17 lis 2020 10:43

USA z drugą szczepionką. Ogromne oczekiwania na ożywienie gospodarcze

16 lis 2020 11:06

Pozytywne dane z Azji poprawiają sentyment na rynkach

13 lis 2020 15:32

Podsumowanie euforycznego tygodnia na rynkach

13 lis 2020 10:49

Bitcoin powyżej 16 tys. USD. Kryptowaluta przykuwa uwagę dużych inwestorów

12 lis 2020 11:30

Ropa najdroższa od końca wakacji. Kraje OPEC gotowe do działania

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.