Cena baryłki ropy WTI dotarła do najwyższego poziomu od końca sierpnia, przekraczając w pewnym momencie 43 USD. Również i na tym rynku pojawił się optymizm związany z możliwym powrotem do normalności gospodarczej już wiosną 2021 r.
Oprócz informacji o szczepionce na COVID-19 rynek ropy zdaje się wspierać elastyczna polityka OPEC+ i komunikaty, które płyną ze strony tej organizacji. OPEC+ może zdecydować się na przesunięcie terminu zniesienia obecnie obowiązujących limitów wydobycia poza początek przyszłego roku. Algierski minister ds. energii powiedział w środę, 11 listopada, że OPEC+ może przedłużyć obecną redukcję produkcji wynoszącą 7,7 mln baryłek do 2021 r. Może również jeszcze bardziej ściąć produkcję, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Agencja IEA stwierdziła w swoim miesięcznym raporcie, że do 2021 r. popyt na ropę naftową najprawdopodobniej nie ulegnie znacznemu zwiększeniu po wprowadzeniu szczepionki na COVID-19 i skorygowała swoje prognozy dotyczące popytu na paliwo na 2020 r. o 400 tys. baryłek ropy naftowej. Z kolei Wall Street Journal podał, że OPEC pogłębił swoją prognozę spadku globalnego zapotrzebowania na ropę naftową w 2020 r. o 300 tys. baryłek dziennie, do 9,8 mln, co stanowi spadek o 10 proc. w stosunku do 2019 r. Kartel złagodził również swoje prognozy dotyczące wzrostu popytu w 2021 r. o 300 tys. baryłek.
USA w ogniu walki z koronawirusem
Mieszane nastroje panują na amerykańskim rynku akcji. Nadal nieznana jest ani kwota, ani termin wprowadzenia nowego pakietu fiskalnego, a skala epidemii zwiększa obawy o wprowadzenie nowych restrykcji w USA. Nowojorski gubernator Andrew Cuomo już w środę nałożył nowy pakiet restrykcji, gdy liczba zakażeń COVID-19 wraz z koniecznością hospitalizacji zaczęły gwałtownie rosnąć. W Stanach Zjednoczonych zaczynają pojawiać się obawy o wydolność szpitali.
Kontrakty terminowe wskazują na potencjalne spadki amerykańskich indeksów S&P 500 i Dow Jones Industrial Average oraz możliwość wzrostu indeksu Nasdaq 100.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.