Niejednoznaczny wynik wyborów. Zmienność, ale bez kierunku

04.11.2020 11:23|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spełnia się jeden z najtrudniejszych scenariuszy wyborczych w Stanach Zjednoczonych, czyli brak zdecydowanego zwycięzcy wyborów, a także możliwość ich zaskarżenia przez Donalda Trumpa. Rynki reagują podwyższoną zmiennością, ale bez jednoznacznego kierunku.

Donald Trump już ogłosił się zwycięzcą wyborów i wezwał do zaprzestania liczenia głosów. Jednak według szacunkowych danych jest jeszcze za wcześnie, aby być pewnym wyniku. W środę przed południem to Joe Biden ma więcej głosów elektorskich, Senat z kolei jest w rękach Republikanów, a w Izbie Reprezentantów rządzić mogą Demokraci. Zdaniem analityków Morgan Stanley taki wynik byłby dość niekorzystny dla notowań dolara amerykańskiego oraz neutralny dla rynku akcji. Oznaczałby także kłopoty z przeforsowaniem znaczącego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki.

Według MS powyższy scenariusz jest drugim ze scenariuszy bazowych, a pierwszym jest ten, gdzie Demokraci biorą wszystko. To z kolei mogłoby oznaczać jeszcze większą słabość dolara amerykańskiego z kursem GBP/USD zmierzającym do 1,3800, a USD/JPY do 103,00. Byłby to również, zdaniem Morgan Stanley, najlepszy wynik dla rynków wschodzących i dla ich walut, czyli w tym walut naszego regionu i PLN. Natomiast dla amerykańskiej giełdy, ze względu na wzrost podatków, mógłby być to scenariusz negatywny. W takim układzie indeks S&P 500 mógłby spaść do 3100 pkt – wynika z notki MS.

W obecnym czasie niepewności bardzo dobrze radzi sobie japoński indeks Nikkei. Dziś wzrósł on o prawie 1,8 proc. i osiągnął najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy. Zdaje się mieć to związek z dobrymi wynikami japońskich spółek, które raportowały je za rok fiskalny kończący się w marcu. Szef Banku Japonii zasygnalizował też, że bank centralny będzie wspomagać firmy, które zostały dotknięte epidemią koronawirusa.

Na rynku walutowym pojawiła się, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższona zmienność, ale bez jednoznacznego kierunku. Kurs EUR/USD najpierw wzrósł do 1,1760, aby następnie zniżkować do 1,1610. Z tego miejsca kurs ponownie zaczął rosnąć do środka przedziału wahań 1,1690. Podobne wahania z podobnym rezultatem obserwujemy również na kluczowych rynkach GBP/USD, USD/CHF czy USD/JPY. Również duża zmienność pojawiła się na parach z polskim złotym czy węgierskim forintem. Złoty w relacji do dolara wczoraj umocnił się z 3,94 do 3,85, aby następnie powrócić do 3,95 i dalej spaść do 3,88 zł.

Wiele wskazuje na to, że finalny wynik wyborów w USA może nie być znany już dziś, co może przedłużyć stan niepewności i podniesionej zmienności wszystkich klas aktywów.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 lis 2020 12:29

Ameryka wybiera, rynki czekają

2 lis 2020 11:39

Chiny poprawiają nastroje na początku tygodnia. Ropa najtańsza od maja

30 paź 2020 15:49

Tydzień strachu, niepewności i dolara

30 paź 2020 10:35

Indeksy, ropa, euro – spadkowy piątek na rynkach

29 paź 2020 10:01

Odreagowanie na rynkach po czerwonej środzie

28 paź 2020 10:55

Rynki odczuwają ciężar epidemii. Euro najdroższe od marca

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.