Mijający tydzień zaczyna przypominać to, co działo się w marcu tego roku, czyli szeroko zakrojoną panikę na rynkach finansowych oraz powrót do najbardziej płynnych aktywów, w tym gotówki w postaci dolara amerykańskiego.
W ciągu siedmiu ostatnich dni z popularnych rynków zyskał tylko kontrakt na indeks VIX oraz kontrakt na gaz naturalny i dolara amerykańskiego. Wszystkie pozostałe klasy aktywów zostały przecenione, a najsilniej spadły ceny ropy naftowej oraz notowania niemieckiego indeksu DAX. Ropa WTI zniżkowała o około 10 proc., a DAX o około 8 proc. Pozostałe europejskie rynki akcji również wydają się zmierzać w kierunku najgorszego miesiąca od marca, w obliczu obaw o ożywienie gospodarcze w Europie. Przez rozwój epidemii poszczególne kraje zostały zmuszone do wprowadzenia nowych restrykcji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii. W tym samym czasie do zmartwień dołączyły słabe dane ekonomiczne pokazujące ostrzejsze niż oczekiwano spadki konsumpcji gospodarstw domowych we Francji i sprzedaży detalicznej w Niemczech we wrześniu.
W Stanach Zjednoczonych najsłabszym indeksem tego tygodnia może okazać się Dow Jones Industrial Average, który już teraz zniżkuje łącznie o około 6 proc. S&P 500 spada o 4,5 proc., a Nasdaq 100 o prawie 3,5 proc. w skali tygodnia. Dla DJIA może być to najgorszy wynik od marca, stąd wydaje się, że inwestorzy mogą zacząć reagować podobnie, jak w tamtym okresie. To właśnie w tym tygodniu doszło do zjawiska, które tylko w marcu się pojawiło. Mianowicie, podczas jednej sesji spadły indeksy giełdowe, kontrakty na amerykańskie obligacje i złoto. To jasno pokazuje desperację powrotu do gotówki. Tym samym kontrakt na indeks dolara amerykańskiego rośnie w skali tygodnia o ponad 1 proc.
Ponieważ kończy się miesiąc, warto również spojrzeć na zmiany w tym okresie. Tutaj z kolei na prowadzenie wychodzi kontrakt na gaz naturalny. Instrument ten zyskał w październiku prawie 30 proc., a od początku roku wzrosty sięgnęły prawie 50 proc. Tymczasem w skali miesiąca to ropa naftowa okazuje się największym przegranym ze spadkiem przekraczającym 11 proc.
W przyszłym tygodniu rynki finansowe nadal będą żyć rozwijającą się na półkuli północnej epidemią oraz wyborami w Stanach Zjednoczonych. Jednak w przeciwieństwie do oczekiwań co do zmienności z rynku opcji podczas starcia Trump-Clinton, teraz rynek opcyjny nie wycenia ogromnych skoków cen. Wręcz przeciwnie, jak na skalę wydarzenia, zmienność zdaje się być bardzo umiarkowana.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.