Cena gazu naturalnego, mimo że to mało popularny surowiec, zdaje się zwracać uwagę inwestorów ze względu na systematyczne wzrosty. Jeszcze w czerwcu br. cena kontraktów terminowych na gaz naturalny znajdowała się na najniższych poziomach od lat 90. Od tamtego czasu wzrosła jednak o ok. 100 proc.
Tylko w tym tygodniu cena kontraktów na gaz naturalny zwyżkowała o ponad 7 proc. W skali miesiąca cena wzrosła o 40 proc., a w skali kwartału ponad 67 proc.
Ostatnie zwyżki cen mogą mieć związek ze zmieniającą się pogodą w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że ceny utrzymują się na wysokim poziomie, ponieważ oczekuje się, że przez najbliższe 6-10 dni na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych będzie znacznie zimniej niż zwykle, a następnie temperatury będą umiarkowanie niskie przez 8-14 dni, ale nadal będą chłodniejsze niż zwykle. Na Karaibach z kolei jest burza, która wkracza do Zatoki Meksykańskiej, i ma obecnie 10 proc. szans na stanie się cyklonem tropikalnym.
Po dobrych danych z chińskiej gospodarki w tym tygodniu na wartości zdawało się zyskiwać srebro. Narodowy Urząd Statystyczny Chin podał w tym tygodniu, że chińska gospodarka w trzecim kwartale 2020 r. odnotowała wzrost na poziomie 4,9 proc. w ujęciu rocznym, przyspieszając z 3,2 proc. Co więcej, produkcja przemysłowa wzrosła o 6,9 proc. r/r we wrześniu, co jest szóstym miesiącem wzrostu z rzędu i zarazem najszybszym od grudnia 2019 r. Srebro finalnie w ujęciu tygodniowym zdaje się zyskiwać ponad 1,8 proc.
Na rynku walutowym dolar amerykański stracił w tydzień prawie 1 proc., a walutą, która do USD zyskała najwięcej, wydaje się frank szwajcarski (CHF), którego wartość wzrosła o 1,2 proc. Z kolei euro, funt brytyjski oraz dolar nowozelandzki zyskały po ok. 1 proc.
Z popularnych indeksów giełdowych najwięcej w ujęciu tygodniowym zdawał się tracić niemiecki DAX – spadek o 1,7 proc. Dla porównania amerykański indeks S&P 500 osunął się tylko o 0,14 proc., DJIA o 0,33 proc., gorzej poradził sobie Nasdaq ze spadkiem o ponad 1,3 proc.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.