Notowania dolara amerykańskiego próbują w piątek odrabiać straty, które amerykańska waluta poniosła w tym tygodniu. Pomagać może temu dalsza niepewność dotycząca nowego programu pomocowego dla gospodarki USA i odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów wraz z przyspieszającą epidemią.
Indeks dolara amerykańskiego przełamał poziom 93 pkt w piątek, przedłużając odbicie od siedmiotygodniowego minimum, które zostało ustanowione w środę. Wydaje się, że umocnienie USD może mieć ponownie związek z powrotem inwestorów do bezpiecznych aktywów, ponieważ ciągle pozostaje niepewność co do rozmów o pakiecie pomocowym dla amerykańskiej gospodarki w związku z epidemią. Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, po raz kolejny wyraziła nadzieję na przełom w negocjacjach w sprawie pakietu stymulacyjnego, choć niektóre kwestie nadal pozostają nierozwiązane. W konsekwencji umocnienia USD kurs głównej pary walutowej EUR/USD cofnął się pod poziom 1,1800, a GBP/USD w okolice 1,13050.
Na rynek niewiele wniosła debata prezydencka Donalda Trumpa i Joe Bidena. Miała ona o wiele spokojniejszy przebieg niż poprzednia i głównie skupiała się na zeznaniach podatkowych obecnego prezydenta USA. Według sondaży debatę nieznacznie wygrał kandydat Demokratów Joe Biden. Kontrakty na amerykańskie indeksy znajdują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia, co pokazuje, że wydarzenie to nie miało istotnego wpływu na rynek. Ten wpływ mogą mieć z kolei dzisiejsze dane makroekonomiczne. Dziś zostaną opublikowane wstępne indeksy PMI zarówno dla gospodarek europejskich, jak i dla Stanów Zjednoczonych. Dane mogą pokazać skalę hamowania sektora przemysłowego i usługowego względem września.
Tymczasem od czerwca ceny ropy naftowej utknęły na poziomie 40 dolarów za baryłkę. Wydaje się, że szanse odbudowy popytu na ropę zmalały przez ponowne nałożenie obostrzeń przez rządy krajów, które zmagają się z silną falą epidemii COVID-19. Z kolei większą presję na obniżkę cen wydaje się wywierać wznowienie libijskiego eksportu ropy w miarę wznawiania produkcji po złagodzeniu blokady przez armię. Tymczasem ostatnie dane z EIA pokazują, że zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,001 mln baryłek w tygodniu zakończonym 16 października, podczas gdy zapasy benzyny niespodziewanie wzrosły o 1,895 mln baryłek. W konsekwencji wydaje się, że zakres wahań cen ropy typu WTI jest o ograniczony od góry przez poziom 41,60 USD, a od dołu 39,40 USD.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.