Po silnych ubiegłotygodniowych spadkach na rynkach akcji na całym świecie dziś, na początku nowego tygodnia i miesiąca, indeksy wydają się zwyżkować. W oczekiwaniu na wybory prezydenckie w USA i ich wynik pojawiły się kolejne optymistyczne dane z Chin.
Wskaźnik Caixin PMI dla przemysłu wzrósł do 53,6 pkt w październiku, przewyższając konsensus rynkowy i wrześniowy wynik na poziomie 53,0 pkt. Był to szósty miesiąc wzrostu aktywności fabryk z rzędu i najsilniejszy wzrost od stycznia 2011 r. Wzrost produkcji był jednym z najszybszych w ostatniej dekadzie, a nowe zamówienia wzrosły najbardziej od listopada 2010 r. Poziom zakupów również znacznie się zwiększył. Z kolei zamówienia eksportowe rosły trzeci miesiąc z rzędu, ale w łagodniejszym tempie, w obliczu ponownego wzrostu epidemii na półkuli północnej. Indeks zaufania jest najwyższy od sierpnia 2014 r. Dane te mogą potwierdzać to, że Chiny najlepiej i najszybciej poradziły sobie z epidemią i wykorzystują to, wyprzedzając inne gospodarki.
USA na dzień przed wyborami
Wśród kontraktów terminowych, które dziś wydają się zwyżkować, są również kontrakty na amerykańskie indeksy, i to na dzień przed wyborami prezydenckimi w USA. Joe Biden nadal prowadzi w ogólnokrajowych sondażach, ale w części kluczowych stanów przewaga ta jest chwiejna. Co więcej, część stanów, ze względu na wzrost liczby głosów oddanych korespondencyjnie, nie będzie miało wyników w noc wyborczą.
W najgorszym scenariuszu, przy bardzo małej różnicy w głosach, wyniki mogą zostać zakwestionowane przez jedną ze stron. To z kolei mogłoby prowadzić do większej zmienności na rynkach, w konsekwencji również do pogorszenia nastrojów na rynkach akcji. W USA liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła w ciągu weekendu z rekordowów odnotowanych w poprzednich dniach, ale nadal było ponad 81 tys. nowych infekcji w niedzielę.
Lockdown uderza w rynek ropy
Na szerokim rynku uwagę ponownie przykuwać mogą notowania ropy naftowej. Cena baryłki WTI spadła dziś w pewnym momencie poniżej 34 USD. Został tym samym osiągnięty najniższy poziom od maja. W połowie października baryłka WTI kosztowała ponad 41 USD.
Spadek cen zdaje się mieć miejsce w obliczu rosnących obaw o odbudowę popytu na paliwa w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co doprowadziło do nałożenia nowych restrykcji w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Wielka Brytania ogłosiła drugi ogólnokrajowy miesięczny lockdown, w tym samym dniu, w którym Portugalia, Austria i Grecja ogłosiły częściowy lockdown. Sentyment niedźwiedzi podsycany był również przez wznowienie libijskiego eksportu ropy.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.